Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa rozbudowana o nową kategorię zagrożenia

Data publikacji 15.02.2019

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w naszym kraju ponad 2 lata. Od jej uruchomienia do 24 stycznia br. Polska Policja odnotowała milion naniesionych zagrożeń. Natomiast w powiecie sokołowskim przekroczona została liczba 1 tys. różnych zgłoszeń. Aplikacja jest dostępna na stronach internetowych wszystkich komend w kraju. W styczniu tego roku do katalogu zagrożeń została dodana nowa kategoria pod nazwą „Miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej”.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa w Polsce od 20 września 2016 roku. Jest jednym z kanałów wymiany informacji o zagrożeniach pomiędzy społeczeństwem, a Policją. Rozwiązanie to od samego początku było opracowywane przy aktywnym udziale społeczeństwa, zarówno na etapie prac koncepcyjnych, jak i w zakresie modyfikacji zastosowanych rozwiązań i funkcjonalności. Takie podejście zaowocowało dużą popularnością Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wśród użytkowników, jako skutecznego narzędzia eliminacji zagrożeń występujących w lokalnych społeczeństwach. Jednym z warunków skuteczności KMZB jest dostosowanie funkcjonujących rozwiązań do aktualnych potrzeb oraz dokonujących się zmian w zakresie rodzajów występujących zagrożeń.

Doświadczenia ostatniego okresu pokazały, jak duże niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia niesie nieodpowiedzialnie prowadzona działalność rozrywkowa. Dlatego też zaistniała potrzeba uzupełnienia dostępnych kategorii zagrożeń o taką, która umożliwi jej użytkownikom przekazywanie informacji o tego typu wydarzeniach. 20 stycznia 2019 roku do katalogu dostępnych kategorii zagrożeń została dodana nowa kategoria pod nazwą „Miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej”. Zgodnie z przyjętymi zasadami warunkiem zgłoszenia zagrożenia na Mapę jest uzupełnienie przez użytkownika pola „opis zagrożenia”.

W samym 2018 roku działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie sokołowskim użytkownicy nanieśli 990 zgłoszeń, z których policjanci potwierdzili 550 zagrożeń.

Przypominamy również, że program nie służy do zgłaszania pilnej potrzeby interwencji ponieważ w takich przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Powrót na górę strony