Krajowa Mapa Zagrożeń bezpieczeństwa, to doskonałe narzędzie współdziałania Policji i społeczności lokalnej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od września 2016 roku. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród obywateli. Jest to doskonałe narzędzie, które szybko i czytelnie pozwala wskazać zaobserwowany problem związany z bezpieczeństwem w różnych dziedzinach. Taki rodzaj współdziałania przynosi pożądane efekty.
Na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim, policjanci potwierdzili kolejne sygnały, które trafiły od mieszkańców do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sprawdzali, czy na terenie podległym dochodzi do przekraczania dozwolonej prędkości, spożywania alkoholu, wybryków chuligańskich, zakłócenia porządku. Zgłoszenia potwierdziły się, a osoby popełniające tam wykroczenia zostały pociągnięte do odpowiedzialności.
Wśród możliwych do oznaczenia problemów występują nie tylko te w ruchu drogowym, czy dotyczące wykroczeń uciążliwych społecznie, ale też szereg innych zdarzeń, które negatywnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Każde zgłoszenie naniesione na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jest szczegółowo weryfikowane przez policjantów, te potwierdzone mają dalszy ciąg i konsekwencje przewidziane prawem.
Codziennie policjanci podejmują czynności zmierzające do ustalenia, czy w okolicy dochodzi do przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu, wybryków chuligańskich, czy zakłócenia porządku. Sygnały te otrzymują od mieszkańców poprzez wskazanie ich w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Współpraca Policji i społeczności lokalnej w tym zakresie skutkowała podejmowanymi interwencjami i niejednokrotnie kończyła się nakładaniem mandatów lub kierowaniem wniosków do Sądu na sprawców najbardziej uciążliwych wykroczeń.
Przedmiotowe działania są realizowane na bieżąco w celu wyeliminowania zagrożeń odnotowanych w KMZB.
Na terenie powiatu sokołowskiego od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zgłoszono łącznie 1778 zagrożeń, w tym potwierdzono 918, z czego wyeliminowano 783 zgłoszenia. Pozostała liczba to informacje niepotwierdzone, potraktowane jako żart/pomyłka lub zgłoszenia w trakcie weryfikacji.
Najczęściej zgłaszane i potwierdzone zagrożenia to: nieprawidłowe parkowanie pojazdów, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych, dzikie wysypiska śmieci, niszczenie zieleni, zła organizacja ruchu drogowego.
Strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.
W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.
Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa