Aktualności

„Bezpieczne wakacje 2020". Wybrane zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa psów

Inicjatywa pod nazwą „Bezpieczne wakacje 2020” dobiega już końca. Ostatnim tematem, jaki Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu pragnie zaprezentować, są „Wybrane zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa psów”. Z naszej publikacji dowiedzieć się można wielu ciekawostek lub po prostu utrwalić swoją wiedzę.

Pamiętać należy, że wszystkie zwierzęta zasługują na zapewnienie im bezpieczeństwa, troski i miłości, ale głównie skupimy się na psach, które są nam szczególnie bliskie z racji tego, że na co dzień służą w szeregach Policji. Pomagają w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych, często narażając własne zdrowie i życie.

Bezpieczeństwo psa w podróży

Jak zadbać o zapewnienie psu bezpieczeństwa i komfortu w czasie podróży? Na to pytanie odpowiedź znajduje się w załączonym do tekstu pliku. Tu także są odpowiedzi na pytania, jak przygotować zwierzę do podróży. Zanim jednak zapoznacie się z materiałami, które dla Was przygotowaliśmy, najważniejszą zasadą którą należy się kierować jest zdrowy rozsądek i wyobraźnia. Swobodnie poruszający się pies w aucie lub trzymanie pupila na kolanach podczas jazdy, jest po prostu nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Zwierzak może zasłonić kierującemu widoczność lub wręcz uniemożliwić dalszą jazdę. A co w tym zakresie mówią przepisy? Art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt mówi, że „W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.” , a to oznacza, że znajdują tu zastosowanie regulacje dotyczące przewożenia ładunku. W myśl art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym mówi, że:

2. Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:
3) nie utrudniał kierowania pojazdem;
4) nie ograniczał widoczności drogi (…).
3. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia (…).

Nierzadkim widokiem na drogach oraz na zdjęciach stron internetowych jest podróżujący pies z pyskiem wystawionym przez szybę. To zachowanie bardzo niebezpieczne, ponieważ zwierzę może zostać czymś uderzone, a nawet wypaść przez szybę. W załączniku zawarte są najważniejsze wskazówki, o których należy pamiętać podróżując samochodem ze zwierzęciem. W przypadku podróżowania innymi środkami transportu, jak na przykład pociągiem, należy zastosować się do przepisów przewoźników. Zwykle takie przepisy nakazują przewożenie psa na smyczy i w kagańcu. Pamiętać też trzeba o tym, że psy podobnie jak ludzie, miewają chorobę lokomocyjną. Objawami jej jest nadmierne ślinienie, niepokój, trudności z oddychaniem., a nawet nudności. Dlatego nie należy karmić psa przez kilka godzin przed wycieczką. Dodatkowo lekarz weterynarii może zlecić środki uspokajające. Na rynku są też dostępne spraye antystresowe.

Przegrzanie i udar cieplny u psa

Szczególnie w gorące dni nie wolno zapominać, że pies nie posiada gruczołów potowych, przez które mógłby schładzać swój organizm. Pies nie poci się tak jak człowiek. Gruczoły potowe posiada tylko pod opuszkami łap, dlatego trudniej mu oddać ciepło na zewnątrz. W czasie upałów stosuje tzw. „ziajanie”. Dysząc chłodzi się nie dopuszczając do przegrzania organizmu. Udar u psa jest najczęściej ostatnim stadium przegrzania i niestety zazwyczaj śmiertelnym. Może dotyczyć każdego psa, ale warto zwrócić uwagę, czy nasz pupil nie znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka. Na przegrzanie narażone są najbardziej:

psy chore, otyłe, starsze, ciężarne suczki, szczenięta, które szybciej przegrzewają się z uwagi na mniejszą wydajność powierzchni schładzania organizmu (mniejszy język) oraz psy zmuszane do ciężkiego wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni, w pełnym słońcu;

psy rasy krótkoczaszkowej - brachycefalicznej (m.in. buldogi, boksery, mopsy, shih tzu), o krótkich, wąskich przewodach nosowych;

psy posiadające bujną szatę i czarną sierść;

psy wystawione na słońce, bez możliwości schronienia się w cieniu.

W załączniku znajduje się opis objawów przegrzania u psa oraz co robić, aby temu zjawisku zapobiegać. Natomiast w sytuacji, gdy dojdzie już do przegrzania psa, należy natychmiast umieścić go w chłodnym, ciemnym miejscu, napoić chłodną (ale nie zimną) wodą lub elektrolitami dostępnymi na rynku weterynaryjnym. Można też zmoczyć sierść wodą i skierować na psa delikatny strumień wentylatora. Bezzwłocznie trzeba skontaktować się z lekarzem weterynarii, który podejmie dalsze kroki w zależności od stanu zwierzęcia. Przegrzanie i udar cieplny stanowią dla psa śmiertelne zagrożenia.

W czasie upałów warto też korzystać z dostępnych na rynku akcesoriów chłodzących dla psów, które są dostępne w sklepach zoologicznych. Są to różnego rodzaju maty, poduszki i kamizelki chłodzące oraz specjalne baseny wykonane z trwałego, odpornego na zniszczenia, tworzywa sztucznego. Ciekawym rozwiązaniem są mrożone zabawki, a nawet lody dla psa. Pamiętać jednak należy, że lody dla psa są zupełnie inne niż lody dla człowieka. Lody na bazie mleka nie służą psom, bo psy mogą mieć problemy z trawieniem laktozy. Może to spowodować bóle brzucha, a nawet biegunkę. Takie lody zawierają także niezdrowy dla psa cukier. Lody dla psa występują w wielu smakach. Są nawet specjalne lodziarnie przygotowane na psich smakoszy. Można też wykonać je samodzielnie w domu (dużo przepisów znajduje się w internecie).

Ratowanie psa z rozgrzanego auta - skutki prawne

Niezrozumiałą i niedopuszczalną sytuacją jest pozostawianie psa w rozgrzanym aucie. Często odbywa się to na parkingach podczas zakupów. Zwierzę w takich warunkach może przegrzać się, dostać udaru, a nawet umrzeć. Czy zatem obywatel ma prawo reagować i wybić szybę bez żadnych konsekwencji? Odpowiedź brzmi tak. W stanie wyższej konieczności (art. 26 par. 1 kodeksu karnego), w sytuacji zagrożenia życia zwierzęcia, należy wybić szybę. Prawo wyraźnie chroni wartość wyższą, czyli zdrowie i życie zwierzaka nad niszczone mienie. Osoba niszcząca mienie nie poniesie odpowiedzialności karnej, bo szyba samochodowa - przedmiot, jest wartością niższą niż życie istoty czującej. Taka osoba wykonuje też obowiązki z ustawy o ochronie zwierząt, które mówią, że każde zwierzę jako istota czująca wymaga od człowieka opieki, poszanowania i ochrony. Pamiętać jednak należy, że wybijanie szyby to ostateczność. Gdy widzimy psa, który jest osłabiony, osowiały, widać, ze trudno mu się podnieść, by zareagować, gdy np. pukamy w szybę, intensywnie nerwowo oddycha - to wskazuje, że potrzebuje on pomocy. Najlepiej zadzwonić na numer alarmowy i poinformować o sytuacji operatora. Poinstruuje nas z pewnością jak należy w takim wypadku prawidłowo się zachować.

Dlaczego psy uciekają?

Zdarza się, że pies podążając za nowymi zapachami, śladami, penetrując okolicę, po prostu ucieknie. Powodów do ucieczek jest całe mnóstwo. Może być to na przykład pogoń za zwierzyną lub w przypadku samców - w celu zaspokojenia potrzeb płciowych, gdy w sąsiedztwie wyczują suczkę w cieczce. Psy tak jak i ludzie odczuwają strach i przerażenie. Mogą je przestraszyć wybuchające petardy, głośne dźwięki, wystrzały. Niektóre psy, zwłaszcza te nieśmiałe i spokojne, mogą zostać przestraszone przez inne, agresywne. Już nie wspominając o tym, że mogą zostać po prostu skradzione. Powodem ucieczki może być też zaniedbanie ze strony właścicieli, puszczenie ze smyczy podczas spaceru, czy niedokładne przywiązanie smyczy pozostawiając psa np. pod sklepem. W takim wypadku każdy zrozpaczony właściciel wyruszy natychmiast na poszukiwania swojego przyjaciela. O czym należy pamiętać, aby jak najbardziej efektywnie prowadzić poszukiwania i co obowiązkowo musi się znaleźć w ogłoszeniu o zaginięciu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w załączniku. Zachęcamy do zapoznania się z prezentowaną treścią.

Mimo, że wakacje już się kończą, zapewnienie bezpieczeństwa jest jednym z priorytetów Policji, tak więc po Bezpiecznych Wakacjach 2020, życzymy bezpiecznego, zdrowego powrotu do szkoły.

WP KWP zs. w Radomiu

Pliki do pobrania

  • 1.03 MB
  • 39.49 KB
  • 26.45 KB
  • 35.3 KB
Powrót na górę strony