Mazowieccy policjanci sprawdzają przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń
Miniony weekend to czas wytężonej pracy dla policjantów, którzy sprawdzali przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń i stanowczo reagowali wobec osób, które nie stosowały się do wprowadzonych przepisów. Tylko w ciągu 2 dni ukarano mandatami karnymi 846 osób, a wobec 221 skierowano do sądu wnioski o ukaranie. W rażących przypadkach łamania obowiązków policjanci informowali służby sanitarne. Nie ma tolerancji dla osób świadomie łamiących przepisy wprowadzone w trosce o zdrowie i życie nas wszystkich!
Od 10 października 2020 roku na terenie Polski obowiązują nowe przepisy dotyczące walki z pandemią. Celem wprowadzonych obostrzeń jest troska o zdrowie i życie obywateli. Nadal najskuteczniejszą metodą walki z pandemią pozostaje dystans społeczny i ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Zasłanianie ust i nosa oraz dbałość o higienę pozwala uchronić przed wirusem siebie, ale też inne osoby z naszego otoczenia. W tych trudnych czasach należy wykazać się odpowiedzialnością i zadbać o nasze wspólne bezpieczeństwo. Proste prewencyjne działania mogą przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się zakażeń, dlatego warto je wdrażać i stosować.
W weekend zwiększona ilość policyjnych patroli sprawdzała, jak wprowadzone obostrzenia przestrzegane są na Mazowszu. Funkcjonariusze reagowali i będą stanowczo reagować na wszelkie przypadki naruszenia prawa, aby w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich. Z policyjnych radiowozów nadawane są komunikaty informujące o zasadach zachowania w dobie pandemii. Podczas prowadzonych kontroli mundurowi uświadamiają, jak ważne jest przestrzeganie obostrzeń, a wobec osób, które nie stosują się do obowiązków stosują postępowanie mandatowe lub kierują sprawę do sądu. Tylko w ciągu 2 dni ukarano mandatami karnymi 846 osób, a wobec 221 skierowano do sądu wnioski o ukaranie, niemal 400 osób zostało pouczonych. W rażących przypadkach łamania przepisów o sytuacji informowane są służby sanitarne, które wdrażają postępowanie administracyjne, mogące zakończyć się nałożeniem kary finansowej sięgającej nawet 30 tys. zł.
W całym kraju wprowadzona została strefa żółta, jednak powiat szydłowiecki znalazł się w strefie czerwonej. Tam obowiązują dodatkowe rygory, dlatego m.in. do sprawdzania ich przestrzegania skierowani zostali dodatkowi policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Radomiu. Wspierają oni szydłowieckich funkcjonariuszy m.in. w kontrolowaniu obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.
Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu