Aktualności

Ogólnopolska kampania „Łapki na kierownicę”

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z firmą Neptis S.A., będącą operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik, w dniach od 14 do 25 czerwca br. będzie realizowało ogólnopolską kampanię pn. „Łapki na kierownicę”. Głównym celem kampanii jest przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym z używania podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku. 14 czerwca Komendzie Wojewódzkiej Policji zs w Radomiu odbył się briefing prasowy poświęcony tej kampanii.

W okresie realizacji kampanii, tj.  od 14 do 25 czerwca br. kierowcy, którzy mają zainstalowaną w telefonie aplikację Yanosik, w chwili gdy zadzwoni telefon otrzymają na swój aparat  żrtobliwy komunikat w formie graficznej przestrzegający przed odbieraniem rozmowy.

Funkcjonariusze chcą by kierowcy używali telefonów w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem w czasie, gdy kierują pojazdem, dlatego przypominają o kilku prostych zasadach, które mogą uratowac życie podczas jazdy samochodem;

 

  • podczas jazdy wzrok skierowany na drogę

  • ręce trzymane na kierownicy

  • umysł maksymalnie skoncentrowany na jeździe

 

Pamiętajmy, że zwrócenie uwagi na coś innego na przykład na telefon, na który właśnie odebraliśmy sms i próba jej odczytania może skończyć się tragicznie. W czasie gdy uwaga kierującego będzie skupiona na telefonie, nie będzie widział tego co dzieje się na drodze, gdy spojrzy ponownie przed siebie, może być zbyt późno by uniknąć tragedii.

Policjanci przypominają też, że korzystanie z telefonu podczas jazdy w sposób niezgodny z przepisami jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wys. 200zł. Na kierowcę nałożone też zostaje 5 pkt karnych. Na Mazowszu, w roku 2016 funkcjonariusze nałożyli 2119 mandatów, za to właśnie wykroczenie, od lutego do maja tego roku: 1206.

Podczas pełnionych na drogach służb w czasie trwania akcji policjanci szczególną uwagę zwrócą na kierowców, którzy w niedozwolony sposób korzystają z telefonu podczas jazdy.


Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony