Podsumowanie działań "Trzeźwość lokalnie" na terenie powiatu szydłowieckiego
W ciągu dwóch dni szydłowieccy funkcjonariusze zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących, niechlubny rekordzista miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie
W poniedziałek i wtorek (14,15.10) na terenie Mazowsza prowadzone były działania ukierunkowane na sprawdzanie stanu trzeźwości jak największej liczby kierujących pojazdami, pod nazwą „ Trzeźwość – lokalnie”. W działania te włączyli się także szydłowieccy policjanci. W ciągu dwóch dni przebadali prawie 2200 osób, niestety nadal zdarzają się nieodpowiedzialni kierujący którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. W ciągu dwóch dni funkcjonariusze zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących.
Pierwszy z zatrzymanych policjanci zauważyli, kiedy przyjechał volkswagenem na stację paliw w Szydłowcu, a gdy wysiadł z auta, miał problem utrzymać się na nogach. Badanie stanu trzeźwości kierującego wykazało ponad promil alkoholu w organizmie 50-letniego mieszkańca gminy Szydłowiec. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazał się, że nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami, ponieważ zostały mu odebrane za podobne przewinienie. Kolejnego nietrzeźwego funkcjonariusze zatrzymali do kontroli w Szydłowcu. 40-latek kierował fordem mając blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazał się, że posiada on 2 aktywne zakazy prowadzenia pojazdów. Niechlubnym rekordzistą tego dnia okazał się 45-letni mieszkaniec gminy Jastrząb, który kierował oplem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Kierującemu oplem zatrzymano prawo jazdy. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie wszyscy mężczyźni staną przed sądem, który zadecyduje o ich dalszym losie.
Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi im do 3 lat pozbawienia wolności.
Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.
Nietrzeźwi kierowcy mają ogromny, negatywny wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach. Jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków zwiększa ryzyko wypadków drogowych, które często kończą się tragicznie.
asp. Marlena Skórkiewicz