Aktualności

UWAGA! Wypalanie traw jest zabronione

Data publikacji 30.04.2018

Co roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów związanych z wypalaniem traw na łąkach oraz nieużytkach rolnych. Należy pamiętać, że takie zachowanie jest czynem zabronionym, pociągającym za sobą odpowiedzialność karną.

Wypalanie traw jest jedną z głównych przyczyn pożarów. Powszechna praktyka bezmyślnego i celowego wypalania pozostałości roślinnych na łąkach, pastwiskach, wrzosowiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych i szlakach kolejowych, często kończy się niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się ognia. Osoby, które wypalają roślinność, mogą narażać nie tylko swoje zdrowie i życie, ale także osób przebywających w pobliżu. Często zdarza się, że ogień dociera do zabudowań gospodarczych i obszarów leśnych oraz do terenów o szczególnie cennych walorach przyrodniczych. Podczas  pożaru  powstaje  duże zadymienie, które  jest  szczególnie groźne  dla  osób  przebywających   w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia i powoduje możliwość wystąpienia zaczadzenia. Chmury dymu utrzymujące się na drogach ograniczają także widoczność, stwarzając bezpośrednie niebezpieczeństwo, czego skutkiem mogą być kolizje i wypadki drogowe.

Pamiętajmy, że konsekwencją wypalania traw są ogromne straty materialne i wiele osobistych tragedii, a także nieodwracalne procesy dla środowiska naturalnego, gdzie w ogniu  giną rośliny i zwierzęta.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej  Policji w Kozienicach przypominają, że wypalanie traw jest zabronione przepisami karnymi, określonymi między innymi w następujących aktach prawnych :

  • USTAWA z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody:

- art. 124.  „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów  przydrożnych, szlaków     kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”;

- art. 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub     szuwary…- podlega karze aresztu albo grzywny”. 

  • USTAWA z dnia 28 września 1991r. o lasach:

- art. 30 „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu, zabrania się  działań  i  czynności  mogących  wywołać  niebezpieczeństwo,  a  w  szczególności:  rozniecania
ognia poza miejscami  wyznaczonymi do tego celu  przez  właściciela  lasu  lub  nadleśniczego,  korzystania   z otwartego płomienia i wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

  • KODEKS WYKROCZEŃ:

-  art. 82 § 1 pkt. 7 „kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko  przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności w  lesie lub na terenie śródleśnym albo w odległości mniejszej niż 100 m od granicy  lasu wypala wierzchnią warstwę gleby lub pozostałości roślinne, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany".

  • KODEKS KARNY:

- art. 163 § 1 „kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru podlega karze  pozbawienia wolności od roku do lat 10";

- art. 164 § 1 „kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego  w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Policja apeluje o zachowanie rozsądku i odstąpienie od tego nagannego zwyczaju, który przynosi tylko straty, powoduje spustoszenie w środowisku roślinnym i zwierzęcym oraz stwarza powszechne zagrożenie.

 st. sierż. Marlena Skórkiewicz

Powrót na górę strony