Działania EDWARD – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach
Dziś 19 września br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu przeprowadzili działania pod nazwą EDWARD, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach (European Day Without A Road Death), działania będą prowadzone przez cały dzień.
Akcja EDWARD promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli dążenie do zmniejszenia liczby wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym do zera. Z całą pewnością założenie to jest niezwykle trudne do osiągnięcia w praktyce. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że akcja EDWARD to oprócz wzmożonej aktywności Policji na europejskich drogach, ma przede wszystkim zwrócić uwagę na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.
- Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu w ramach akcji EDWARD (Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach) przeprowadzili działania w rejonie szkoły przy ulicy Wschodniej w Szydłowcu oraz w miejscach niebezpiecznych na drogach powiatu szydłowieckiego. Podczas akcji w rejonie szkoły i przejścia dla pieszych promowali bezpieczne zachowania na drogach przez kierujących, jak i pieszych. Przypominali o wykroczeniach, które stanowią ważny problem ruchu drogowego tj. nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów, używanie telefonów komórkowych podczas jazdy oraz nietrzeźwość kierujących, wręczając jednocześnie kierującym i pieszym ulotki informacyjne pn. „Moja obietnica dotycząca bezpieczeństwa drogowego”.
W ramach ogólnoeuropejskich działań funkcjonariusze przez cały dzień będą dokonywali wzmożonych kontroli drogowych. Wszystko po to, by w tym dniu na drogach nikt nie zginął i nikt nie został ciężko ranny.
Podczas działań sprawdzana będzie nie tylko prędkość rozwijana przez kierujących. Ważnym elementem EDWARD-a będzie monitorowanie zachowań kierujących względem niechronionych uczestników ruchu. Chodzi o tu przede wszystkim o pieszych i rowerzystów. W Polsce to duży problem, bo te dwie grupy stanowią blisko 40 proc. śmiertelnych ofiar wypadków.
Mundurowi będą również sprawdzać inne aspekty decydujące o bezpieczeństwie za kierownicą. Chodzi m.in. o zgodne z przepisami korzystanie z telefonów komórkowych, właściwe przewożenie dzieci, zachowywanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, zapinanie pasów bezpieczeństwa czy dbałość o właściwy stan techniczny pojazdu.
Policjanci apelują
Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, nie przeceniajmy własnych umiejętności, za kierownicę wsiadajmy trzeźwi. Będąc pieszym uczestnikiem ruchu, pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, rozglądajmy się na drodze i bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych. Poziom bezpieczeństwa na drogach zależy od zachowania każdego uczestnika ruchu, dlatego przestrzegajmy obowiązujących przepisów i kierujmy się rozsądkiem.
st. sierż. Marlena Skórkiewicz