Aktualności

Policja przypomina „Bitcoin” - nowy sposób na oszustwo!

Data publikacji 26.05.2021

Policjanci z Szydłowca przypominają, żeby nie „inwestować” swoich oszczędności w kryptowaluty za pomocą logowania się według wskazówek nieznajomych osób, które dzwonią i okazjonalną ofertą. Oprócz utraty oszczędności, po takim zalogowaniu może się okazać, że na nasze konto zostały zaciągnięte różnego rodzaju pożyczki.

Schemat postępowania oszustów zazwyczaj jest taki sam. Dzwoni osoba, która ma akcent wschodni, następnie przedstawia się nazwiskiem polsko lub angielsko brzmiącym. Proponuje szybki zarobek wysokich kwot pieniędzy, przy niewielkiej inwestycji. Warunkiem rozpoczęcia inwestycji jest wpłacenie podanej kwoty na przesłany rachunek bankowy, lub odzyskanie rzekomo zablokowanych krypto walut.

Dodatkowo rozmówca proszony jest o zainstalowanie jednego z programów, dzięki którym będzie miał większe zyski. W rzeczywistości, te oprogramowania umożliwiają oszustom dostęp do naszego komputera i możliwość jego przejęcia. Po zainstalowaniu, jesteśmy proszeni, aby zalogować się na swoje konto bankowe i w tym momencie zazwyczaj osoby tracą możliwość sterowania swoim urządzeniem. Następnie proszeni jesteśmy o zainstalowanie powyższego oprogramowania na telefonie komórkowym. Wówczas przestępcy mają dostęp do kodów sms przesyłanych z banku w celu weryfikacji operacji bankowych.  

Z rachunku bankowego przelewane są wszystkie pieniądze za które oszust kupuje kryprowaluty, a w przypadku braku środków za pośrednictwem bankowości elektronicznej składane są wnioski na różnego rodzaju kredyty i pożyczki. Osoby wielokrotnie przekazują oszustom skan lub zdjęcie swojego dokumentu tożsamości w celu weryfikacji danych.

Policjanci przypominają, aby zachować ostrożność i zdrowy rozsądek po otrzymaniu okazjonalnej „inwestycji”. Oprócz utraty oszczędności, po takim zalogowaniu może się okazać, że na nasze konto zostały zaciągnięte różnego rodzaju pożyczki.

Autor: sierż. szt. Marlena Skórkiewicz

Powrót na górę strony