Aktualności

Policyjne działania - „Wielkanoc 2017”

Data publikacji 11.04.2017

Zbliżający się okres Świat Wielkanocnych przyczynia się do wzrostu liczby zdarzeń zarówno tych kryminalnych jak i zdarzeń drogowych. Następuje wzmożony ruch pieszych i pojazdów w rejonie kościołów, targowisk i marketów, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

By właściwie zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu szydłowieckiego, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu w okresie od 14 kwietnia od godziny 6:00 do 22 kwietnia br. do godz. 22.00 będą prowadzić wzmożone działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Wielkanoc 2017”.

Więcej patroli prewencyjnych

W rejonach kościołów, targowisk, marketów, dworca PKS/Bus będą dyslokowane policyjne patrole zarówno piesze jak i zmotoryzowane. Patrole te będą miały na celu zapobieganie różnego rodzaju przestępstw i wykroczeń uciążliwych społecznie, jak również zatrzymywanie sprawców na gorącym uczynku i osób poszukiwanych. Policjanci pełniący służbę w święta zwrócą też uwagę na zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim „Śmigusa-dyngusa”. Wylewanie na przechodniów nadmiernych ilości wody, rzucanie z okien na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia bądź zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Za takie między innymi czyny można ponieść odpowiedzialność karną.

Wszyscy ci, którzy zdecydują się korzystać z publicznych środków transportu powinni zadbać by nie stać się ofiarą przestępstwa. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Policjanci apelują, aby panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki.  Wyjątkowo ostrożnym i czujnym trzeba być w miejscach dużych skupisk ludzkich, czy
to podczas zakupów w czy też na dworcach kolejowych i przystankach autobusowych.

Na drogach powiatu szydłowieckiego funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego realizować będą zadania związane z ograniczeniem liczby zdarzeń drogowych oraz ich skutków. Policjanci będą sprawdzać, stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz egzekwować obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci. Szczególną uwagę policjanci będą zwracać na kierujących przekraczających dozwoloną prędkość jak również popełniających groźne wykroczenia drogowe, przyczyniające się bezpośrednio do powstawiania zdarzeń drogowych, zwłaszcza popełniane wobec pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych. Wobec tych kierujących będzie stosowana zasada „Zero tolerancji”. Funkcjonariusze będą reagować również na wykroczenia popełniane przez pieszych. Jak przy każdych działaniach związanych ze zwiększonym ruchem pojazdów i ograniczeniem tonażowym na drogach będą kontrolowane samochody ciężarowe o d.m.c powyżej 12 ton, pod względem zasadności wykonywania przejazdów podczas obowiązujących ograniczeń ruchu tj.:

- 15 kwietnia 2017 r. od godziny 18:00 do godziny 22.00

- 16 kwietnia 2017 r. od godziny 8:00 do godziny 22:00

- 17 kwietnia 2017 r. od godziny 8:00 do godziny 22:00

Szydłowieccy policjanci życzą spokojnych i bezpiecznych Świąt Wielkanocnych.

sierż. Marlena Skórkiewicz

Powrót na górę strony