Aktualności

Kolejne spotkanie w ramach kmapanii "ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY"

Data publikacji 16.05.2023

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu spotkali się z członkami Klubu Seniora w Orońsku, aby przestrzec przed oszustwami na wynajem „kwater widmo”. To zjawisko staje się częstsze zwłaszcza w okresie długich weekendów oraz w czasie wakacji. Oszuści posuwają się do różnych metod, by zdobyć pieniądze swoich ofiar.

Policjant Zespołu Profilaktyki Społecznej, Patologii i Nieletnich asp. szt. Tomasz Salczyński spotkał się członkami Klubu Seniora w Orońsku w ramach projektu pn. „Świadomy-Czujny-Bezpieczny”, który jest realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Wszystko po to, aby chronić społeczeństwo przed różnego typu zagrożeniami.  

Oszustwo wynajmu „kwater widmo” polega na umieszczaniu w intrenecie, na portalach aukcyjnych czy na spreparowanych stronach internetowych, fałszywych ogłoszeń o miejscach noclegowych. Zazwyczaj są to atrakcyjne oferty kuszące znakomitą lokalizacją, zaniżoną ceną, zdjęciami wspaniałych apartamentów czy urokliwych domków oraz zapierających dech widoków z ich okien. Oszuści najczęściej podszywają się pod właścicieli istniejących nieruchomości, próbując wyłudzić zaliczki za rezerwację miejsc noclegowych lub oferują nieistniejące apartament, domki czy kwatery.

Aby nie dać się oszukać przestrzegajmy kilku zasad:

  • Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji, tzw. super okazje powinny zawsze wzbudzać nasze podejrzenia.
  • Starajmy się korzystać z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców.
  • Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji.
  • Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc.
  • Nie działajmy pod presją czasu – pośpiech nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
  • Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.
Powrót na górę strony