Uwaga na kieszonkowców
Jak nie stać się ofiarą kieszonkowców, jak tego uniknąć? Zachowajmy ostrożność w miejscach, gdzie występują duże skupiska ludzi. Najczęściej to takich sytuacji dochodzi w komunikacji publicznej, czy na targowiskach, gdzie kieszonkowcy wykorzystują tłum. Takie codzienne sytuacje, to doskonała okazja dla złodziei. Przestępcy w skupieniu, niepostrzeżenie, wykorzystują naszą nieuwagę bogacąc się kosztem naszych portfeli, torebek, teczek. Kieszonkowiec dokonuje kradzieży w taki sposób, że osoba poszkodowana często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.
Do kradzieży najczęściej dochodzi, tam gdzie występuję „sztuczny tłok”. Łupem złodziei padają zarówno dokumenty, jak i pieniądze oraz telefony. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy obserwowani przez kieszonkowców, którzy czekają tylko na naszą nieuwagę.
Jak uniknąć takich sytuacji? Oto kilka porad prewencyjnych.
– Nie noś dokumentów lub telefonu w tylnej kieszeni spodni, czy w plecaku, bo tym samym ułatwiasz pracę złodziejowi.
– Unikaj pokazywania zawartości portfela innym.
– Nie pozostawiaj torebki, w której przechowujesz portfel czy telefon bez nadzoru. Trzymaj ją zawsze przy sobie. Jak jesteś na targowisku i robisz zakupy, czy korzystasz z komunikacji miejskiej miej ją zawsze na „oku”.
– Nie zostawiaj torebki, dokumentów, telefonu czy plecaka w samochodzie.
– Nigdy nie zostawiaj bagażu bez opieki w czasie podróżowania środkami komunikacji publicznej.
-Nie sprawdzaj co chwilę miejsca przechowywania portfela itp., takim zachowaniem można zwrócić uwagę kieszonkowca.
– Podczas podróży, pieniądze przechowuj w różnych miejscach np. część w portfelu, część w torebce, część w podręcznym plecaku, etc.
– Jeśli dojdzie już do kradzieży, natychmiast powiadom o tym fakcie Policję. Zastrzeż dokumenty (www.dokumentyzastrzeżone.pl), powiadom operatora o kradzieży telefonu on zablokuje twoje konto.
mł. asp. Marlena Skórkiewicz