RAZEM BEZPIECZNIEJ
Data publikacji 25.08.2024
22 sierpnia 2024 roku policjanci z KPP w Białobrzegach wraz ze strażakami z KP PSP w Białobrzegach, czuwali nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu białobrzeskiego.
W czwartek policjanci wraz ze strażakami czuwali nad bezpieczeństwem, pływając w patrolu łodzią straży pożarnej po jeziorze wschodnim oraz po rzece Pilicy w miejscowości Białobrzegi. Wspólne patrole mają na celu zapobieganie utonięciom i poprawę bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą.
Pamiętajmy o tym, że to od nas zależy, czy bezpiecznie spędzimy czas wolny.
Warto pamiętać:
- Korzystajmy z kąpieli tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby uprawnione, unikajmy tzw. „dzikich kąpielisk".
- Stosujmy się do regulaminów kąpielisk i poleceń osób, które je nadzorują.
- Starajmy się nie pływać sami - dobrze, gdy ktoś obserwuje nas w trakcie pływania.
- Nigdy nie skaczmy (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa; zawsze zbadajmy głębokość wody oraz ukształtowanie dna.
- Nie wchodźmy do wody po wypiciu alkoholu.
- Nie wchodźmy do wody bezpośrednio po spożytym posiłku.
- Nie wskakujmy gwałtownie do wody rozgrzani dłuższym opalaniem - róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego (przed kąpielą należy oswoić się z temperaturą wody).
- Nie przebywajmy zbyt długo w wodzie, stosujmy odpowiednio długie przerwy w pływaniu.
- Zwracajmy uwagę na innych kąpiących się - ktoś może potrzebować naszej pomocy. W takim wypadku ważna jest ocena sytuacji oraz ustalenie, w jaki sposób można pomóc i czy dla nas jest to bezpieczne. W przypadku konieczności należy wezwać na pomoc ratownika. Jeżeli istnieje taka możliwość, pomożemy tonącemu rzucając mu koło ratunkowe, linę, inny długi przedmiot.
- Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznane osoby – taka sytuacja często kończy się ich utratą,
- PAMIĘTAJMY! NIGDY NIE ZOSTAWIAJMY DZIECI BEZ OPIEKI - będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru.
Autor: mł. asp. Magdalena Zawadzka-Miros