Aktualności

Bezpieczne Ferie 2025

Data publikacji 30.01.2025

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.

Funkcjonariusze białobrzeskiej Komendy Policji podczas organizowanych prelekcji spotykają się z dziećmi powiatu białobrzeskiego, aby przypomnieć im jak bezpiecznie spędzać czas.

Stróże prawa po krótce omówili z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się dzieci. Przypomnieli, że w każdej niecodziennej sytuacji należy zachować zdrowy rozsądek oraz aby nie ulegać namowom koleżanek i kolegów, kiedy czujemy że może grozić nam niebezpieczeństwo.

Jeżeli pogoda spadnie poniżej zera i zaczną zamarzać zbiorniki wodne, policjanci ostrzegali aby pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód, nie rzucać zmarzniętymi bryłami, tylko korzystać ze specjalnie przygotowanych lodowisk.

Jeżeli wybieramy się na wspólne rodzinne wycieczki, dzieci muszą pamiętać o konieczności korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz specjalnych fotelików samochodowych dla najmłodszych.

Bez względu czy będziemy spędzali czas na świeżym powietrzu czy wewnątrz budynków należy przestrzegać obowiązującego tam regulaminu.  

Policjanci również po raz kolejny duży nacisk położyli na kontakt z osobą nieznajomą. Oto kilka cennych wskazówek o których należy pamiętać:

  1. Nie wolno podawać swoich danych osobowych, adresu zamieszkania, informacji o członkach naszej rodziny, czy o nas samych.

  2. Pod żadnym pozorem nie wolno przyjmować prezentów od obcych osób, nawet jeśli to będą atrakcyjne przedmioty typu: lalka, klocki, sprzęt elektroniczny, zwierzątko itd.

  3. Nie wolno ulec namowom zaproszenia na lody, do samochodu, obejrzenia w innym miejscu atrakcyjnego przedmiotu.

  4. Nie wolno oddalać się w inne miejsce z osobą dorosłą pod jakimkolwiek pretekstem, nawet przekonywaniem dziecka, że zna jego rodziców oraz ma ich zgodę i pozwolenie na kontakt.

  5. Jeśli ktoś nieznajomy podchodzi zbyt blisko i narusza naszą strefę komfortu, bliżej niż na wysokość wyciągniętego ramienia, wówczas należy cofnąć się, biec w drugą stronę jednocześnie wołając o pomoc.

  6. Nie wolno wdawać się w rozmowy i dyskusje, zatrzymywać się i kontynuować dialogu z obcą osobą w miejscu, w którym nie ma innych, dorosłych ludzi.

  7. Idąc lub wracając ze szkoły, należy poruszać się taką trasą, która jest najbardziej znana i bezpieczna, gdzie w pobliżu będą sklepy lub inni ludzie.

  8. Jeśli już zdarzy się jakaś niemiła sytuacja, która wzbudzi niepokój bezwzględnie należy podzielić się taką informacją z osobą dorosłą np. z rodzicem, opiekunem, nauczycielem.

  9. Na zaczepki powinno głośno i wyraźnie odpowiadać „nie rozmawiam z nieznajomymi”, „nie jestem zainteresowana/ zainteresowany” itp.

  10. Trzeba umieć odmawiać i być asertywnym.

Ponadto dzieciom przypomniano o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz o prawidłowych zachowaniach w trakcie korzystania z drogi.

asp. Joanna Golus / KPP w Białobrzegach 

Powrót na górę strony