Aktualności

Zdrowie psychiczne – priorytet

Data publikacji 02.04.2025

Zdrowie psychiczne to podstawa naszego dobrego samopoczucia, dobrych relacji z innymi, wysokiej samooceny i zadowolenia z życia. Nie bój się szukać pomocy, jeśli od dłuższego czasu odczuwasz niepokój lub rozdrażnienie.

Policyjna profilaktyczna z białobrzeskiej komendy wraz z przedstawicielami Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Białobrzegach, odwiedziły uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Stromcu, aby porozmawiać z nimi o zdrowiu psychicznym. Podczas spotkania omówiły jak radzić sobie z hejtem oraz jakie są skutki prawne w przypadku jego stosowania.

Prelegentki omówiły także niektóre zasady zdrowia psychicznego:

Umiejętność radzenia sobie z emocjami –w dzisiejszych czasach często żyjemy w szybkim tempie, co może sprzyjać odczuwaniu przemęczenia, przytłoczenia czy utrzymującego się przez dłuższy czas stanu napięcia. Aby poradzić sobie z emocjami, pomocne będzie znalezienie sposobu, który pomoże zmniejszyć napięcie – rozmowa z kimś bliskim, spacer, ulubiony rodzaj aktywności fizycznej czy gorąca kąpiel

Relacje międzyludzkie – pielęgnowanie więzi z innymi ludźmi, możliwość porozmawiania zarówno o dobrych chwilach jak i sytuacjach trudnych, zapewnia poczucie wsparcia i w dużym stopniu wpływa na dobre samopoczucie.

Dbanie o swoje potrzeby– zauważanie i słuchanie swoich potrzeb jest bardzo ważne dla utrzymania dobrego samopoczucia. Jeśli zapytamy siebie o to, czego dzisiaj potrzebujemy i zajmiemy się swoimi emocjami, zaowocuje to tym, że nasze potrzeby i uczucia nie będą tłumione i spychane na bok, co pozytywnie wpływa na poczucie spełnienia i zadowolenia.

Unikanie używek– alkoholu, substancji psychoaktywnych, energetyków – substancje te mogą prowadzić do szybkiego poczucia rozluźnienia, natomiast regulacja emocji za pomocą używek może nasilać stany depresyjne, lękowe i prowadzić do uzależnienia.

Wsparcie specjalisty– jeśli odczuwasz trudności dnia codziennego i ciężko jest Ci sobie z nimi poradzić, warto dla Twojego zdrowia psychicznego zgłosić się po pomoc specjalisty- w zależności od potrzeb – psychologa, psychoterapeuty lub lekarza psychiatry.

Jeśli potrzebujesz pomocy szybko, możesz skorzystać z linii pomocowych:

  • 800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania rzecznika praw dziecka, czynny 7 dni w tygodniu, 24h na dobę,

  • 800 12 00 02 – Ogólnopolskie Pogotowie Pomocy dla ofiar przemocy w rodzinie, czynny 24h na dobę,

  • 800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli dotyczący bezpieczeństwa dzieci, czynny poniedziałek–piątek 12.00–15.00

asp. Joanna Golus / KPP w BIałobrzegach 

Powrót na górę strony