TRZEŹWOŚĆ W PRZEWOZIE OSÓB - Podsumowanie
W poniedziałek na terenie Mazowsza zostały przeprowadzone działania pod nazwą „Trzeźwość w przewozie osób”. Ich celem było ujawnianie nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego, w szczególności wykonujących zarobkowy przewóz osób oraz zminimalizowanie ilości zdarzeń drogowych z ich udziałem.
Nietrzeźwość uczestników ruchu drogowego w szczególności kierujących pojazdami jest jednym z najistotniejszych czynników zwiększających zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nie będąc samoistną przyczyną wypadków, zmiany psychomotoryczne kierującego sprzyjają popełnianiu błędów w zachowaniu się na drodze, przy równoczesnym bagatelizowaniu możliwych konsekwencji tych błędów. Przepisy prawne w sposób szczegółowy określają dozwolone progi trzeźwości oraz konsekwencje ich przekraczania przez kierujących pojazdami, jednak skuteczność dotychczas stosowanych środków represyjnych oraz przedsięwzięć prewencyjnych nie jest wystarczająca i w dalszym ciągu nie zniechęca wielu kierujących do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego.
Prowadzenie wzmożonych akcji policyjnych polegających na ujawnianiu i eliminowaniu z ruchu drogowego kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu spotyka się z coraz większą aprobatą społeczną.
Dlatego w poniedziałek na terenie powiatu białobrzeskiego zostały przeprowadzone działania pod nazwą „trzeźwość w przewozie osób”. Oprócz policjantów ruchu drogowego udział w działaniach wzięli również funkcjonariusze Wydziału Prewencji oraz Żandarmerii Wojskowej. Wśród przebadanych blisko 40 kierowców pojazdów przeznaczonych do przewozu osób ( autobusów i busów) nie było nikogo, kto zdecydowałby się na jazdę w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Jednocześnie w ramach prowadzonych działań profilaktycznych"Dojedź(MY) bezpiecznie do celu" oraz "BEZPIECZNY PAS(ażer)"policjanci rozmawiali z kierowcami realizującymi przewóz zbiorowy osób z zimowych wypoczynków na temat stosowania się przez pasażerów do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze zwracali również uwagę na stan techniczny pojazdów, stan psychofizyczny kierującego, który jest ważnym elementem bezpiecznej jazdy. Podczas kontroli kierowcom przekazywane były naklejki z przesłaniem „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”.
Autor: mł. asp. Edward Banach/ KPP Białobrzegi