TRZEŹWOŚĆ W PRZEWOZIE OSÓB - PODSUMOWANIE
We wtorek na terenie Mazowsza zostały przeprowadzone działania pod nazwą „Trzeźwość w przewozie osób”. Ich celem było ujawnianie nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego, w szczególności wykonujących zarobkowy przewóz osób oraz zminimalizowanie ilości zdarzeń drogowych z ich udziałem.
Nietrzeźwość uczestników ruchu drogowego w szczególności kierujących pojazdami jest jednym z najistotniejszych czynników zwiększających zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nie będąc samoistną przyczyną wypadków, zmiany psychomotoryczne kierującego sprzyjają popełnianiu błędów w zachowaniu się na drodze, przy równoczesnym bagatelizowaniu możliwych konsekwencji tych błędów. Przepisy prawne w sposób szczegółowy określają dozwolone progi trzeźwości oraz konsekwencje ich przekraczania przez kierujących pojazdami, jednak skuteczność dotychczas stosowanych środków represyjnych oraz przedsięwzięć prewencyjnych nie jest wystarczająca i w dalszym ciągu nie zniechęca wielu kierujących do prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego.
Prowadzenie wzmożonych akcji policyjnych polegających na ujawnianiu i eliminowaniu z ruchu drogowego kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu spotyka się z coraz większą aprobatą społeczną.
Dlatego we wtorek na terenie powiatu białobrzeskiego zostały przeprowadzone działania pod nazwą „ Trzeźwość w przewozie osób”. Wśród przebadanych ponad 90 kierowców pojazdów przeznaczonych do przewozu osób ( autobusów i busów) nie było nikogo, kto zdecydowałby się na jazdę w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Funkcjonariusze zwracali również uwagę na stan techniczny pojazdów, stan psychofizyczny kierującego, który jest ważnym elementem bezpiecznej jazdy. Podczas kontroli kierowcom przekazywane były naklejki z przesłaniem „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”.
Autor: mł. asp. Edward Banach/ KPP Białobrzegi