Aktualności

Wyłudzili pieniądze „na wypadek". Policjanci odzyskali gotówkę i zatrzymali trzy osoby

Data publikacji 05.03.2021

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP zs. w Radomiu wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego KMP Radom zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn 21 oraz 42-latka, którzy wyłudzili od 82-latki znaczną kwotę pieniędzy. Następnie w wyniku dalszych czynności policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP z/s w Radomiu komendy zatrzymali 44-letnią kobietę, organizatorkę tego przestępczego procederu. Cała trójka najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

 

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KWP zs. w Radomiu we współpracy z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego radomskiej komendy zatrzymali na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa oszustwa na tzw. „wypadek” dwóch mężczyzn. Pracując dalej nad sprawą mazowieccy kryminalni zatrzymali 44-letnią kobietę, która okazała się organizatorem tego przestępczego procederu.

Cała sytuacja miała swój początek podczas rozmowy telefonicznej. Do 82-letniej białobrzeżanki zadzwonił telefon z informacją, że bliska jej osoba spowodowała wypadek i aby uniknąć konsekwencji prawnych potrzebne są pieniądze. Zatroskana kobieta w emocjach nie zastanawiając się długo postanowiła pomóc. Po jakimś czasie pod mieszkanie seniorki przyjechało dwóch mężczyzn, którzy zgłosili się po gotówkę. Gdy ją odebrali od kobiety, odjechali w stronę Radomia. Jednak nie wiedzieli, że ich przestępcze działania są już pod lupą mazowieckich kryminalnych. I tak po chwili policjanci zatrzymali ich na trasie S7. Samochodem jechało dwóch mężczyzn, w wieku 21 i 42 lat. Jak się okazało mężczyźni ci wyłudzili od 82-letniej mieszkanki powiatu białobrzeskiego pieniądze w kwocie 20 tys. zł. Zostali zatrzymani i przewiezieni do komendy.

Pracując dalej nad sprawą mazowieccy kryminalni zatrzymali 44-letnią kobietę, która okazała się organizatorem tego przestępczego procederu. Policjanci do sprawy zabezpieczyli samochód osobowy, którym poruszali się sprawcy, komputery, telefony, karty sim oraz pieniądze, które zostały zajęte na poczet przyszłej kary. Funkcjonariusze odzyskali też całość pieniędzy, które seniorka przekazała oszustom.

W wyniku podjętych czynności procesowych przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Białobrzegach na wniosek Prokuratury Rejonowej w Grójcu, wobec całej trójki sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego tymczasowego aresztowania.

 

Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przelanie pieniędzy, ani nie interesują się ile mamy oszczędności i na jakich kontach czy też w których bankach. Nigdy także nie żądają przelania pieniędzy na inne konta lub wypłaty i przekazania ich komukolwiek. Policjanci nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach, a zwłaszcza nie robią tego w rozmowie telefonicznej. Tak działają oszuści, którzy poprzez manipulację chcą okraść starsze osoby. Pamiętajmy o tym i opiekujmy się naszymi seniorami, aby nie narazić ich na utratę oszczędności.

 

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

1. Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. „szybkiego przelewu”.

2. Nigdy nikomu nie przekazywać swoich danych: adresu, numeru PESEL czy danych dostępowych do kont bankowych

3. Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

4. Poradzić się rodziny, znajomych czy policjanta – nr 112.

5. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, należy się ROZŁĄCZYĆ, a następnie zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.

6. Policjanci nie informują nikogo o prowadzonych przez siebie działaniach!

7. O każdym podejrzanym telefonie pilnie informujmy najbliższą rodzinę oraz  POLICJĘ – nr alarmowy 112

 

Pamiętajmy, że Policja oraz urzędnicy nigdy nie żądają od was pieniędzy oraz kosztowności przez telefon!

 

Autor: mł. asp. Ewa Kozyra

Powrót na górę strony