Aktualności

„STOP OSZUSTOM”

Data publikacji 21.11.2022

W RAMACH AKCJI ZORGANIZOWANEJ PRZEZ FUNKCJONARIUSZY WYDZIAŁU PREWENCJI KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W BIAŁOBRZEGACH 17 LISTOPADA 2022 ROKU ODBYŁY SIĘ WARSZTATY DLA CZŁONKÓW KLUBU SENIORA PRZY BCK „BIAŁE BRZEGI”.

st. sierż. Magdalena Zawadzka-Miros wraz z dzielnicowym sierż. Robertem Popielem, przeprowadziła warsztaty na których zaprezentowała rożne metody oszustw. Funkcjonariusze mówili o przestępstwach popełnianych na szkodę osób starszych, metodach, którymi posługują się sprawcy, a także konsekwencjach prawnych wynikających z podpisywania umów i wpuszczania do domów osób obcych. Podczas spotkania, policjanci przestrzegali przed istniejącymi, w tym zakresie zagrożeniami.

Na spotkanie została zaproszona, także Katarzyna Zalewska z Fundacji Koalicja dla Młodych, która opowiedział o nowym programie dla osób starszych w związku z którym wolontariusze z ww. fundacji docierają do osób starszych. Przedstawiała jak wygląda legitymacja oraz jakie dokumenty i niezbędne dane taki wolontariusz może wymagać w ramach udziału w programie od osób starszych. Wszystko po to żeby zadbać o bezpieczeństwo seniorów i ustrzec ich przed oszustami.

Funkcjonariusze Policji odpowiadali również na szereg pytań nie tylko związanych z tematyką warsztatów, ale również na pytania dotyczące problemów, z jakimi, na co dzień borykają się osoby starsze, a które mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo.

Seniorzy oprócz zdobytej wiedzy otrzymali małe upominki w postaci odblasków i długopisów, a także materiały w postaci ulotek i informatorów jak ochronić się przed oszustami.

Pamiętajmy:

  • oszuści wyłudzający pieniądze dbają o każdy szczegół rozmowy i stosują wyszukane metody np.: wyświetlają numer infolinii banku oraz używają nazwisk rzeczywistych pracowników banków;

  • oszuści podszywają się pod klientów oferowanych przez nas do sprzedażny produktów na portalach sprzedażowych, gdzie za pomocą podstępu uzyskują nasze dane do logowania do banku (login i hasło), w ten sposób kradną nasze oszczędności.

 Nie odbierajmy niechcianych połączeń telefonicznych, nie wchodźmy w nieznane linki otrzymywane w wiadomościach e-mail, sms czy innych komunikatorach. Podczas korzystania z nowych technologii stale dbajmy o znajomość zasad bezpieczeństwa w sieci Internet i o ochronę naszych danych osobowych. Za każdym razem weryfikujmy tożsamość osób, które kontaktują się z nami, prosząc o pieniądze czy inne dane umożliwiające dostęp do naszych pieniędzy.

 

 

 

 

st. sierż. Magdalena Zawadzka-Miros

Powrót na górę strony