Ostrożnie na lodzie!
Nastała aura zimowa. Temperatury na "–" powodują zamarzanie zbiorników wodnych. Na terenie powiatu białobrzeskiego występuje duża ilość rzek, stawów, rozlewisk wodnych.
Lekka i cienka warstwa lodu nie jest odpowiednia aby po niej chodzić, na łyżwy i łowienie pod lodem zdecydowanie za wcześnie.
Białobrzescy funkcjonariusze sprawdzają zbiorniki wodne aby nikt nie odniósł obrażeń.
Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód, jeżeli nie mamy pewności, że jesteśmy bezpieczni!
Grubość lodu:
5-7 cm – utrzymuje jednego człowieka, istnieje ryzyko zarwania lodu;
8-10 cm – utrzymuje dwóch ludzi stojących w jednym miejscu;
10-12 cm – minimalna grubość lodu, na którym można wędkować, jeździć na łyżwach czy rowerze;
12-20 cm – bezpieczny do jazdy bojerami, skuterami;
20-30 cm – utrzymuje samochody osobowe;
od 30 cm – utrzymuje samochody terenowe, vany.
Najbardziej wytrzymały jest świeży czarny lód (przeźroczysty), czyli narastający bez roztopów i dni z dodatnią temperaturą powietrza. Czarny lód nie zawiera pęcherzyków powietrza.
Szary lód, zwany także śniegolodem, powstaje na skutek przesączenia śniegu zalegającego na powierzchni tafli lub wody z roztopionego śniegu. Jego wytrzymałość jest nawet o 50% niższa niż świeżego czarnego lodu.
Cieńszy lód będzie wszędzie tam, gdzie istnieją podwodne prądy. Miejsca takie występują zawsze w pobliżu ujść naturalnych, sztucznych dopływów, pod mostami, w pobliżu źródeł (nawet tych niewidocznych) i w miejscach, gdzie butwiejące na dnie szczątki roślin wytwarzają gazy, które wynoszą cieplejszą wodę ku górze (muliste zatoki, trzciny). Nie wchodźmy więc na lód przez trzciny. Poszukajmy bezpośredniego dostępu do tafli.
Ślizgać się należy w miejscach do tego specjalnie wyznaczonych, sprawdzonych i odpowiednio przygotowanych. Najlepiej pod opieką i nadzorem dorosłych.
Jeżeli jesteśmy świadkami załamania się lodu pod osobą:
-
w pierwszej kolejności wezwijmy służby ratownicze (straż pożarna 998, tel.ratunkowy 112).
-
nie wbiegajmy na lód i nie biegnijmy w kierunku ofiary– lód w tym miejscu jest na pewno słabszy i nie utrzyma dwóch osób.
-
chcąc pomóc osobie znajdującej się w wodzie podajmy coś (gałąź, kurtkę, szalik, jeżeli mamy linę) czego będzie mogła się uchwycić.
Wtedy w bezpieczny sposób będziemy mogli ją wyciągnąć.
Jeżeli znajduje się ona w odległości, która uniemożliwia nam interwencję z brzegu, a służby ratownicze jeszcze nie dotarły:
-
podczołgajmy się na bezpieczną odległość i podajmy lub rzućmy osobie w wodzie (podobnie jak w przypadku interwencji z brzegu) coś, czego będzie się mogła złapać;
-
unikajmy bezpośredniego kontaktu z osobą tonącą – możemy zostać wciągnięci do wody;
-
jeśli posiadamy linę zawiążmy na końcu liny pętle, najlepiej używając węzła ratowniczego – osoba nie powinna podciągać się na linie, a jedynie być biernie wyciągana;
-
kiedy wydostaniemy osobę z wody, przebierzmy ją w suche ubrania (jeżeli nie mamy, pożyczmy swoją kurtkę, okryjmy kocem itp.) i podawajmy ciepłe, słodkie płyny do picia.
W żadnym wypadku nie można podawać alkoholu.
Poszkodowanego koniecznie powinien zbadać lekarz.
asp. Joanna Golus