Aktualności

„Naród który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie prawa do przyszłości”

Data publikacji 13.03.2024

Tradycją uczniów klas policyjnych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica jest zapalenie znicza pamięci przed tablicą upamiętniającą poległych policjantów znajdującą się przed budynkiem Komedy Powiatowej w Białobrzegach.

5 marca 1940 r. Stalin, Woroszyłow, Mołotow, Mikojan, Kalinin i Kaganowicz, na posiedzeniu Biura Politycznego KC WKP, podjęli decyzję o zaakceptowaniu wniosku ludowego komisarza spraw wewnętrznych, Ławrientija Berii, w sprawie zastosowania kary śmierci przez rozstrzelanie tysięcy polskich jeńców. Wyroki śmierci miały zapadać w trybie zaocznym, bez wzywania podsądnych i odczytywania im aktów oskarżenia. Poszczególne wyroki rozpatrzyć miała specjalnie powołana grupa wysokich funkcjonariuszy NKWD: Basztakow, Kabułow i Mierkułow. Jednak nawet sowiecki aparat bezpieczeństwa dbał o minimum formalności, chociażby o stworzenie fasadowych argumentów uzasadniających masowe mordy.

W grobach Katynia, Miednoje i Charkowa spoczywa blisko 6 tys. polskich policjantów, co stanowiło około ¼ stanu liczebnego zawodowych funkcjonariuszy PP z okresu tuż przed wybuchem wojny. Pomimo tak wielkiej skali eksterminacji jednej grupy zawodowej była to sprawa początkowo mało eksponowana i jakby pomijana. Dopiero prace badawcze przeprowadzone głównie siłami KGP i policyjnego środowiska naukowego upowszechniła wiedzę o tragicznym losie przedwojennych funkcjonariuszy policji.

Wśród poległych spoczywa starszy aspirant Kazimierz Wiązowski który był pierwszym po I Wojnie Światowej Komendantem Policji w Białobrzegach.

asp. Joanna Golus 

Powrót na górę strony