Aktualności

UWAŻAJMY NA DZIKIE ZWIERZĘTA NA DRODZE!

Data publikacji 29.05.2024

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, ale także łąk i pól, gdzie na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta. Zdarzenie drogowe z udziałem zwierzęcia może okazać się bardzo niebezpieczne dla osób podróżujących samochodami. Co robić gdy dostrzeżemy zwierzę na drodze lub dojdzie z nim do kolizji?

Policjanci apelują do kierowców o ostrożność i zmniejszenie prędkości w rejonach lasów, pól, łąk, gdzie prawdopodobieństwo nagłego pojawienia się zwierzyny jest bardzo duże. Zmniejszenie prędkości może nam pozwolić uniknąć zdarzenia drogowego z udziałem zwierząt, a na pewno ograniczy jego skutki. Na szczególną uwagę zasługuje drogowy znak ostrzegawczy „Uwaga dzikie zwierzęta” (A-18b) – ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach.
Podczas podróży, zwłaszcza w terenach leśnych, pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa:
 

  • Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
     

  • Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.
     

  • Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta. 

  • Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.

    Co zatem zrobić gdy już dojdzie do kolizji z dzikim zwierzęciem?

    Istnieje kilka podstawowych rad, których powinniśmy przestrzegać w przypadku, gdy dojdzie już do zdarzenia drogowego z udziałem dzikiego zwierzęcia. Przede wszystkim należy:

    - zabezpieczyć miejsce zdarzenia
    - o miejscu i okolicznościach zdarzenia powiadomić służby
    - jeżeli nasz samochód nie odniósł poważnych uszkodzeń w zderzeniu ze zwierzyną, należy zjechać jak najszybciej na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,
    - niezwłocznie udzielić pomocy osobom rannym
    - nie przemieszczać, nie usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia, nie dotykać go, ponieważ może nagle zaatakować.


    Ostrzegamy!
    Zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt stanowiły na ternie powiatu białobrzeskiego jedną z głównych przyczyn wszystkich kolizji i wypadków, które miały miejsce od początku 2024 r. Przed nimi uplasowały tylko się zdarzenia spowodowane przez niezachowanie bezpiecznej odległości za pojazdem poprzedzającym, nieustąpienie pierwszeństwa  przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

asp. Joanna Golus / KPP Białobrzegi 

 

Powrót na górę strony