15 CZERWCA - ŚWIATOWY DZIEŃ PRAW OSÓB STARSZYCH
Celem tego Święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy z jakimi borykają się ludzie starsi a są to: brak szacunku, pozbawianie godności, zaniedbywanie, wykorzystywanie, złe traktowanie. W Polsce 13% społeczeństwa to osoby starsze dlatego powinniśmy być uwrażliwieni na potrzeby ludzi w podeszłym wieku. Te osoby to często nasi najbliżsi dziadkowie, rodzice, sąsiedzi.
W tym szczególnym Dniu zastanówmy się czy pamiętamy o nich czy respektujemy ich prawa do lęku, poczucia bezradności, chęci bliskości, opieki, prawo do bycia zrozumianym czy służymy radą, pomocą kiedy jej potrzebują, kiedy bywają zagubieni tym bardziej, że co czwarta osoba po 80 roku życia w Polsce choruje na demencję.
Światowy Dzień Praw Osób Starszych został ustanowiony w 2006 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Organizacji Zapobiegania Przemocy wobec Osób Starszych.
Celem jest zachęcenie do wzmacniania więzi z ludźmi w podeszłym wieku, propagowanie wiedzy na temat dostępnych dla nich form pomocy oraz zwrócenie uwagi na ich codzienne problemy z jakimi borykają się ludzie starsi tj. brak szacunku, pozbawianie godności, zaniedbywanie, wykorzystywanie, złe traktowanie.
Pamiętajmy, że osoby w podeszłym wieku to często nasi najbliżsi - dziadkowie, rodzice czy sąsiedzi.
To w naszych rękach leży zapewnienie należnych im praw, które służą zabezpieczeniu dóbr duchowych i materialnych koniecznych dla prowadzenia prawdziwie godnego życia. Czasem potrzeba tak niewiele, dobre słowo, chwila rozmowy czy zainteresowania. Nie bądźmy także obojętni w przypadkach stosowania przemocy wobec osób starszych. Wystarczy jeden telefon by zwrócić uwagę odpowiednich instytucji, może on zmienić czyjeś życie.
Bądźmy wrażliwi na potrzeby osób starszych!
asp. Joanna Golus