Aktualności

Jutro działania "Bezpieczne przejście"

Data publikacji 11.01.2018

11 stycznia br. na drogach pow. ciechanowskiego będą prowadzone wzmożone działania pn. „Bezpieczne przejście”. Policjanci będą kontrolować zarówno zachowanie kierowców samochodami względem pieszych oraz czy piesi nie popełniają wykroczeń w ruchu drogowym. Policjantów będzie można spotkać w miejscach najbardziej zagrożonych zdarzeniami drogowymi.

Jednym z priorytetowych działań ciechanowskiej Policji jest ograniczenie wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego m.in. pieszych i rowerzystów. Działania będą skoncentrowane nie tylko na ujawnianiu wykroczeń popełnianych przez pieszych ale również popełnianych przez kierowców względem pieszych. Policjanci skupią się na kontroli rejonu przejścia dla pieszych oznaczonego znakiem „D-6”, miejsce to powinno być traktowane przez wszystkich użytkowników jak obszar bezpieczeństwa dla pieszych. To na wyznaczonym przejściu dla pieszych, pieszy powinien mieć możliwość bezpiecznego przekraczania jezdni. Policjanci przypominają również, że pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem gdy znajduje się na przejściu. Pieszy , zanim wejdzie na przejście musi się upewnić, czy nie nadjeżdża pojazd, a wejście na jezdnię nie wymusi nagłego hamowania auta. Wtargnięcie na jezdnię jest wykroczeniem.

Policjanci przypominają również o stosowaniu elementów odblaskowych przez pieszych- przydadzą się nie tylko poza terenem zabudowanym po zmroku, taki element przyda się również w mieście w pochmurny dzień, wtedy zwiększymy swoją widoczność a tym samym bezpieczeństwo. Widoczność i prawidłowe oświetlenie dotyczy również rowerzystów. Rower powinien być wyposażony w :

  • co najmniej jeden sprawnie działający hamulec

  • dzwonek lub inny sygnał do ostrzegania o stonowanym dźwięku

  • światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu roweru (o kształcie innym niż trójkąt)

Wyposażenie roweru po zmroku

Dodatkowo jeżeli poruszamy się po zmroku lub w tunelu musimy bezwzględnie zamontować w naszym rowerze:

• światło barwy białej lub żółtej świecące ciągle lub migające
• światło barwy czerwonej (o kształcie innym niż trójkąt) świecące ciągle lub migające

 

kom. Jolanta Bym

 

 

Powrót na górę strony