Zatrzymany w związku z usiłowaniem oszustwa „na policjanta” - Aktualności - KPP w Ciechanowie

Aktualności

Zatrzymany w związku z usiłowaniem oszustwa „na policjanta”

Data publikacji 28.07.2020

W ubiegłym tygodniu sprawcy oszustw metodą „na policjanta„ zadzwonili do kilku mieszkańców Ciechanowa. Na szczęście żadna z osób nie została pozbawiona swoich oszczędności

W ubiegłym tygodniu dyżurny ciechanowskiej policji otrzymał kilka zgłoszeń dotyczących oszustw metodą „na policjanta”. Sprawcy działają ciągle w ten sam sposób. Do seniora dzwoni osoba podająca się za policjanta. Informuje, że pracownik banku bądź poczty jest oszustem i chce przejąć dorobek ich życia. Oszust, podający się za policjanta prosi o pomoc w schwytaniu przestępców i aby oszczędności były bezpieczne pokrzywdzeni muszą przekazać je rzekomemu policjantowi, który zgłosi się po ich odbiór. Ponadto instruuje seniorów co do dalszych kroków. Po pieniądze przyjeżdża fałszywy funkcjonariusz.  I tak było w miniony czwartek. Mieszkaniec Ciechanowa w porę zorientował się, że jest to próba oszustwa. Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zatrzymali 16 – letniego mężczyznę, który przyszedł do jednego z pokrzywdzonych podając się za funkcjonariusza CBŚP. Czujny senior nie dał się oszukać. Nastolatek został zatrzymany. Teraz młodym przestępcą zajmie się sąd rodzinny.

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Sposób działania sprawców i metody wywodzą się z "oszustwa na wnuczka" cały czas są modyfikowane. Zmieniane są lub przeinaczane historie, rzekome zdarzenia i osoby uwiarygadniające: raz jest to policjant, innym razem prokurator czy sędzia. W takich sytuacjach należy zachować czujność i zdrowy rozsądek. Policja jak i inne instytucje państwowe nie mogą dysponować naszymi pieniędzmi, ani prosić o przekazanie wrażliwych danych przez telefon. Pamiętajmy o tym i uczulajmy na to naszych seniorów, bo to oni najczęściej stają się  ofiarami przestępców.

podkom. Ewa Brzezińska

Powrót na górę strony