Aktualności

Waluta wirtualna- strata realna

Data publikacji 18.08.2020

Kryptowaluty to umowne jednostki, funkcjonujące w przestrzeni wirtualnej. Są zgrupowane w tak zwanych portfelach elektronicznych, a ich posiadacze mają do nich dostęp poprzez specjalny kod. Mimo że waluty te są określane mianem „wirtualnych”, ich wartość jest realna, czyli można ją przeliczyć na „prawdziwe” pieniądze. Ten fakt powoduje, że kryptowalutami coraz częściej interesują się przestępcy...

Przestępstwa w Internecie stają się codziennością. Wirtualne waluty, mimo że istnieją tylko w cyberprzestrzeni, mają realną wartość. Walutami tymi można płacić za usługi w Internecie, czy wymienić je na realne pieniądze. Coraz częściej stają się one formą lokaty kapitału. A to już wystarczający powód, żeby zainteresowali się nimi przestępcy. Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie prowadzi kilka postępowań dotyczących oszustw związanych z kryptowalutami. Warto, aby ci, którzy dokonują wirtualnych transakcji, byli świadomi zagrożeń ze strony cyberprzestępców i zadbali o właściwą ochronę swoich komputerów oraz danych.

Policjanci apelują, by zachować szczególną czujność w przypadku kontaktu z osobą, która informuje nas o możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty, o konieczności instalacji aplikacji na komputerze lub telefonie, dającej możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą kryptowaluty lub o tym, że wsparcie w inwestycjach i obsłudze aplikacji zapewniają analitycy, którzy kontaktują się telefonicznie i pomagają w obsłudze aplikacji.

Ciechanowscy policjanci przestrzegają też, by nie udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, a także danych poufnych dotyczących kart płatniczych, skanów dowodu osobistego. Nie należy też instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach z których następuje logowanie do bankowości internetowej.

podkom. Ewa Brzezińska

Powrót na górę strony