Groźny wypadek z udziałem łosia - Aktualności - KPP w Ciechanowie

Aktualności

Groźny wypadek z udziałem łosia

Data publikacji 08.10.2021

56-letni kierowca skody po zderzeniu z łosiem został ranny. Apelujemy o ostrożność i nie przekraczanie dopuszczalnej prędkości, w szczególności na drogach znajdujących się w pobliżu lasów, gdzie ryzyko wtargnięcia dzikiego zwierzęcia na jezdnię jest bardzo duże.

Wczoraj około godz. 18:30 w miejscowości Ościsłowo doszło do wypadku drogowego, w którym ranny został kierowca skody. Jak ustalili policjanci 56-letni kierowca samochodu Skoda Fabia jechał w kierunku Ciechanowa od miejscowości Glinojeck, jechał sam pojazdem. Na drodze K60 na 136 km uderzył w łosia a następnie wjechał do rowu. W wyniku zderzenia mieszkaniec Ciechanowa doznał obrażeń ciała powyżej dni 7. Mężczyzna przytomny został przewieziony do szpitala.

 

Na drogach Mazowsza często można zauważyć ustawiony drogowy znak ostrzegawczy „Uwaga dzikie zwierzęta” (A-18b), który ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe niż w innych miejscach, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jako kierowcy jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. W każdej chwili musimy być gotowi do awaryjnego hamowania. Niestety niekiedy, pomimo zachowania wszelkich warunków ostrożności, nie udaje się uniknąć zderzenia z leśnymi zwierzętami.

 

W przypadku kolizji ze zwierzęciem leśnym, należy: zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy; jeśli są osoby ranne, powinniśmy udzielić im pomocy; każdorazowo, o miejscu i okolicznościach zdarzenia należy zawiadomić służby, korzystając z numerów alarmowych – nawet jeśli szkody materialne są niewielkie i nie ma rannych. Policjanci sporządzą dokumentację ze zdarzenia potrzebną ubezpieczycielowi i powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzęcia z drogi; nie można samemu przemieszczać, usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia ani nawet go dotykać - może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.

Apelujemy o zdjęcie nogi z gazu i zachowanie szczególnej ostrożności. Uważać należy w okolicach zalesionych lub tam, gdzie pobocza drogi porośnięte są wysoką trawą. W tych miejscach zbyt duża prędkość, nawet w przypadku zderzenia z małym zwierzęciem, może okazać się tragiczna w skutkach.

 

kom. Jolanta Bym

Powrót na górę strony