Aktualności

O odpowiedzialności prawnej nieletnich i nie tylko – spotkania policjantów z uczniami szkół ponadpodstawowych

Data publikacji 21.09.2023

Wraz z nowym rokiem szkolnym ciechanowscy policjanci rozpoczęli cykl spotkań z młodzieżą szkół ponadpodstawowych. Odpowiedzialność prawna nieletnich, przemoc rówieśnicza, przejawy demoralizacji, cyberprzemoc - to niektóre z tematów poruszanych podczas takich spotkań. Policjanci rozmawiają z młodymi ludźmi o współczesnych zagrożeniach i przede wszystkim ostrzegają o konsekwencjach podejmowanych przez siebie decyzji.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie rozpoczęli cykl spotkań z uczniami szkół z terenu powiatu ciechanowskiego. W ostatnich dniach funkcjonariusze odwiedzili min. młodzież z Zespołu Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica w Ciechanowie, Zespołu Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicza w Ciechanowie oraz Zespołu Szkół Technicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ciechanowie. Głównym tematem spotkań była przemoc rówieśnicza oraz odpowiedzialność karna osób nieletnich. Policjanci rozmawiali z młodymi ludźmi o współczesnych zagrożeniach i ostrzegali o konsekwencjach podejmowanych przez siebie decyzji.

Podczas spotkań profilaktycznych mundurowi zapoznają uczniów z podstawowymi pojęciami: nieletni, małoletni, czyn karalny czy też demoralizacja. Młodzież dowiedziała się, jakie są konsekwencje prawne popełnienia takich czynów i  jakimi środkami oddziaływania wychowawczego dysponuje sąd rodzinny.

Dużo uwagi funkcjonariusze poświęcają tematyce przemocy rówieśniczej.  Jedną z najczęściej występujących form przemocy w środowisku młodzieży jest cyberprzemocy. Policjanci przypominają uczniom, iż w sieci nie ma osób anonimowych i publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych tekstów, zdjęć, filmików wobec konkretnej osoby może przynieść sporo kłopotów. Dzięki spotkaniom uczniowie zdali sobie sprawę, jak ważne jest świadome i odpowiedzialne korzystanie z mediów. Konsekwencje niewłaściwych działań w sieci mogą okazać się naprawdę poważne zarówno dla ofiary jak i sprawcy cyberprzemocy.

Spotkania profilaktyczne mają na celu zwiększenie świadomości młodego pokolenia w kwestii czyhających na nich zagrożeń i konsekwencji prawnych. Dlatego w najbliższym czasie policjanci odwiedzą kolejne szkoły z terenu powiatu ciechanowskiego.

 

asp. Magda Zarembska

Powrót na górę strony