Aktualności

NOŚ ODBLASKI – BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE

Data publikacji 23.09.2023

Słaba widoczność spowodowana wcześnie zapadającym zmrokiem powoduje, że piesi na drodze są mało widoczni dla kierujących. Dlatego policjanci przypominają, że nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od dobrej widoczności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami odblaski powinniśmy nosić po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Jednak dbając o bezpieczeństwo swoje, naszych dzieci i bliskich tego rodzaju elementy powinniśmy zakładać nawet poruszając się w obszarze zabudowanym.

Dni są coraz krótsze i szybciej zapada zmrok. Dlatego policjanci przypominają pieszym o stosowaniu elementów odblaskowych, które znacznie poprawiają naszą widoczność.

O ile używanie odblasków po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązkowe, o tyle w obszarze zabudowanym już nie. Jednak pomimo to zachęcamy aby odblaski mieć przy sobie również poruszając się w obszarze zabudowanym. W miastach jest również wiele miejsc nieoświetlonych, a duży ruch uliczny i oślepiające światła aut nie pomagają kierowcy dostrzec pieszego.

Kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój dopiero z odległości około 20 - 30 m. Jasna odzież sprawia, że ten dystans wzrasta, jednak zaledwie do około 50 m. Gdy pieszy poza obszarem zabudowanym znajduje się na nieoświetlonej drodze, często jest już zbyt późno na reakcję. Natomiast nawet mały, noszony prawidłowo element odblaskowy sprawia, że osobę taką widać z dużo większej odległości.

Zgodnie z przepisami piesi poza obszarem zabudowanym mają OBOWIĄZEK noszenia elementów odblaskowych, za jego brak grozi mandat w wysokości 100 złotych. Jednak to nie kwestie finansowe powinny w tej sytuacji przeważać ale troska o własne zdrowie a nawet życie.

Pamiętajmy, że odblaski ratują życie!

 

asp. Magda Zarembska

 

Powrót na górę strony