Aktualności

Wracają ujemne temperatury - wspólnie chrońmy osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu

Data publikacji 04.01.2024

Prognozowany w najbliższych dniach gwałtowny spadek temperatur może stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, szczególnie dla osób bezdomnych, nieporadnych życiowo, czy też tych znajdujących się w stanie upojenia alkoholowego. Przebywanie takich osób w porze nocnej poza budynkami i pomieszczeniami bez ogrzewania może narazić je na utratę zdrowia, a nawet życia. Nie przechodźmy obojętnie wobec osób potrzebujących pomocy! Tak niewiele trzeba, aby pomóc.

Niskie temperatury mogą być niebezpieczne dla bezdomnych, samotnych, starszych i nieporadnych życiowo osób. To także zagrożenie dla osób nietrzeźwych, przebywających przez dłuższy czas na dworze. Policjanci podczas patroli zwracają uwagę na miejsca, gdzie bezdomni mogą szukać schronienia i noclegu. Są to zazwyczaj opuszczone budynki, ogródki działkowe, altanki, klatki schodowe czy piwnice.

Pamiętajmy, że pomagać może każdy-reagując i dzwoniąc w takim przypadku na numer alarmowy 112. Zgłoszenie można przekazać anonimowo. Możemy też skorzystać z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pod warunkiem, że jest to sytuacja niewymagająca natychmiastowej interwencji policjantów. KMZB jest mobilnym narzędziem, które ma realny wpływ na poprawę naszego bezpieczeństwa. W katalogu dostępnych zagrożeń znajduje się kategoria „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. Pozwala ona wskazać użytkownikom miejsca przebywania osób bezdomnych wymagających wsparcia. Znacznik ten staje się szczególnie ważny w okresie zimowym i jest cenną informacją dla policjantów.

Pamiętajmy także o osobach samotnych, chorych, jak i nieporadnych życiowo. Jeden telefon, jedno kliknięcie – tak niewiele trzeba, aby pomóc.

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

 

Powrót na górę strony