Aktualności

Bezpieczeństwo na lodzie podczas ferii zimowych

Data publikacji 11.01.2024

Już za kilka dni rozpoczną się ferie zimowe. To dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują zawsze, także podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych.

Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z uroków zimy, aby uchronić się przed podejmowaniem spontanicznych, nieprzemyślanych decyzji wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne.  Mimo zagrożeń, jakie wiążą się z wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne, osób nieodpowiedzialnych nie brakuje. Takie pokrywy lodowe bywają zdradliwe. Mimo, że przy brzegach lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być bardzo cienki i kruchy.

Szczególnym zagrożeniem są miejsca, gdzie pod lodem cały czas przepływa nurt, takie jak rzeki. Równie niebezpieczne są stawy, jeziora, czy zalane wodą wyrobiska, na które bezwzględnie powinniśmy zakazać wchodzenia dzieci, które w pobliżu takich zbiorników nie powinny znajdować się bez opieki osób dorosłych. Pokrywa lodowa pokryta niejednokrotnie śniegiem, jest bardzo zdradliwa, śnieg zasłania np. pęknięcia, pęcherzyki powietrza, czy zamarzniętą roślinność oraz nie pozwala na wstępną, wzrokową ocenę stanu lodu. Grubość lodu wymieniana jako wystarczająca do utrzymania poruszającego się człowieka to 10 centymetrów lodu czystego. Niestety większość osób wchodzących na lód nie ma możliwości sprawdzenia grubości pokrywy lodowej oraz ocenienia jej pod względem wytrzymałości. Nie można też zdobyć pewności, że w każdym rejonie zamarzniętego zbiornika wodnego pokrywa lodowa posiada tę sama grubość i właściwości – wiele czynników związanych m.in. z nurtem, bogatą podwodną roślinnością, ujściem kolektorów ściekowych czy przepompowni wodnych oraz innych czynników wpływa znacząco na obniżenie wytrzymałości nośnej lodu.

Jeśli lód się załamie, człowiek nie jest w stanie sam wyjść na powierzchnię. Kilka minut spędzonych w zimnej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, przytomności i w konsekwencji śmierci. Człowiek w tak lodowatej wodzie jest w stanie wytrzymać jedynie przez 5 minut.

Aby nie doszło do tragedii, apelujemy, aby nie wchodzić za zamarznięte zbiorniki wodne.

Jeżeli mimo zagrożenia wejdziesz na zamarznięty zbiornik, musisz wiedzieć, jak postępować w przypadku załamania się lodu:

- jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, pilnie wróć na ląd; w razie pękania lodu należy starać się zmniejszyć nacisk na lód, poprzez spokojne położenie się na nim, co spowoduje rozłożenie ciężaru ciała na większą powierzchnię, należy jak najszybciej próbować wracać na ląd,

- jeżeli lód załamie się pod tobą, oszczędzaj siły, nie wykonuj gwałtownych ruchów, wzywaj pomocy,

- za wszelką cenę staraj się nie wpłynąć pod lód,

- próbuj się wydostać, jeżeli posiadasz kolce lodowe, przy ich pomocy powoli wyczołgaj się na lód, a po wydostaniu się z wody przeczołgaj się dalej, nie wstawaj.

Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy służb pod numerem 112, a do czasu ich przyjazdu, jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu, przy zachowaniu własnego bezpieczeństwa.

Korzystanie z zamarzniętych zbiorników wodnych jest możliwe. Nie jest objęte żadnym prawnym zakazem. Jednak należy pamiętać, że uprawianie sportów zimowych powinno być zawsze zorganizowaną i nadzorowaną przez ratowników formą rekreacji. Niedopuszczalne jest natomiast impulsywne, nieprzygotowane i często samotne wchodzenie na zamarznięte jeziora, czy rzeki.

Apelujemy o korzystanie ze sztucznych lodowisk zorganizowanych w wielu powiatach garnizonu mazowieckiego:

Ostrołęka ul. Witosa 1 przy MOSiR,

Płock ul. Stary Rynek przy MOSiR ,

Radom ul. Bulwarowa ,

Siedlce ul. Bolesława Prusa 6,

Białobrzegi Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Białobrzegach,

Ciechanów ul. 17 Stycznia 60, Glinojeck ul. Parkowa 22,

Garwolin ul. Olimpijska 2,

Kozienice ul. Legionów 4,

Mława ul. Kopernika 38,

Ostrów Mazowiecka  ul. Henryka Trębickiego 10 przy MOSiR,

Płońsk ul. Mikołaja Kopernika 3,

Przasnysz ul. Mazowiecka 25,

Pułtusk ul. New Britain 1,

Sierpc ul. Świętokrzyska 26 przy MOSiR,

Sochaczew ul. Olimpijska 3,

Wyszków ul. Pułtuska 84 – lodowisko kryte, ul. Geodetów 45 przy PSP nr 5,

Zwoleń ul. dr Perzyny 11,

Żyrardów ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 29.

 

mł. asp. Ewelina Neska-Król/ K.K.

Powrót na górę strony