Aktualności

Jazda bez „prawka” surowo karana

Data publikacji 21.02.2024

Surowe konsekwencje czekają trzech mężczyzn, którzy zdecydowali się na przejażdżkę, nie mając do tego wymaganych uprawnień. Policjanci udaremnili im dalszą jazdę i sporządzili wnioski o ukaranie do sądu. Za to wykroczenie 35, 52 i 61-latkowi grozi kara grzywny do 30 tys. złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Bądźmy odpowiedzialni na drodze!

W miniony czwartek (15.02) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego ciechanowskiej komendy na ul. Sońskiej w Ciechanowie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem kia. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych wyszło na jaw, że 35-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego nie posiada uprawnień do kierowania. Kolejny kierowca, który zdecydował się na przejażdżkę mimo braku uprawnień do kierowania, został zatrzymany przez ciechanowską drogówkę w minioną sobotę (17.02) w Grzybowie. 52-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego nigdy nie posiadał prawa jazdy.

Z kolei 61-letni mieszkaniec powiatu mławskiego, „wpadł” w minioną niedzielę (18.02) w Pęchcinie na ul. Płockiej, bo przekroczył dopuszczalną prędkość. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych okazało się, że kierujący kią stracił uprawnienia kilka lat temu za jazdę po alkoholu. Za popełnione wykroczenia wszyscy trzej kierujący odpowiedzą teraz przed sądem.

Przypominamy, że za jazdę bez wymaganych do tego uprawnień policjant obligatoryjnie w każdym przypadku przekazuje sprawę do sądu, gdzie grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych. Obowiązkowo orzekany jest też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeżeli mimo to wsiądziemy za kierownicę, to ryzykujemy już karę więzienia. Wynika to z artykułu 244 kodeksu karnego:Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu (...), prowadzenia pojazdów (...), podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Bądźmy odpowiedzialni na drodze!

 

asp. Magda Zarembska/KPP Ciechanów

Powrót na górę strony