Aktualności

Alkohol i rower to niebezpieczne połączenie

Data publikacji 24.04.2024

Trzeźwość za kierownicą to podstawa, bez względu na to, czy jest to kierownica pojazdu mechanicznego, czy roweru. Już niewielka ilość spożytego alkoholu wpływa na czas reakcji. W minioną niedzielę policjanci zatrzymali 56-latka, który wsiadł na swój jednoślad, mając ponad 2,5 promila. Pamiętajmy, że każdy nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego, stanowi potencjalne zagrożenie. Apelujemy! Piłeś – nie jedź!

W minioną niedzielę (21.04) około godziny 14.00 w Zygmuntowie policjanci z Posterunku Policji w Glinojecku zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Badanie alkomatem wykazało, że 56-letni mieszkaniec powiatu płońskiego ma prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.

Policjanci apelują o rozwagę i przypominają o zagrożeniach związanych z jazdą na rowerze po spożyciu alkoholu. Rowerzyści muszą pamiętać, że są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i nic nie zwalnia ich z przestrzegania przepisów. Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze.

Przypominamy, że za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czyli na poziomie od 0,2 do 0,5 promila grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Kiedy rowerzysta jest nietrzeźwy, czyli poziom alkoholu w jego organizmie jest większy niż 0,5 promila wysokość mandatu, wzrasta do kwoty 2500 złotych.

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

Powrót na górę strony