Aktualności

Motocyklisto! Pamiętaj o bezpieczeństwie

Data publikacji 25.05.2024

Piękna, słoneczna pogoda sprzyja motocyklistom. Oprócz czerpania radości z jazdy, kierowcy jednośladów powinni jednak przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie - swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci apelują nie tylko do motocyklistów, ale i pozostałych kierowców o ostrożność, przestrzeganie zasady ograniczonego zaufania i wzajemny szacunek na drodze.

Piękna, słoneczna pogoda za oknem sprawia, że na drogach możemy zauważyć wzmożony ruch użytkowników jednośladów, w tym motocyklistów. Należy jednak pamiętać, że należą oni do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego i w wypadkach drogowych często odnoszą poważne obrażenia. Motocykliści muszą być świadomi, że nawet odzież ochronna i niezbędny do jazdy kask, przy dużych prędkościach, nie są gwarancją uniknięcia skutków wypadku.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, to główne przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez motocyklistów.

Motocyklisto:

  • dostosuj prędkość do warunków ruchu,
  • zawsze zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru,
  • patrz w lusterka i respektuj prawa innych użytkowników drogi,
  • obserwuj drogę i jej otoczenie oraz zachowania innych uczestników ruchu.

Kierowco samochodu:

  • zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania upewnij się, że możesz go bezpiecznie wykonać,
  • patrz w lusterka – pamiętaj o martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa ruchu. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu,
  • obserwuj drogę i jej otoczenie.

Apelujemy do wszystkich kierujących o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i rozwagę.

Motocyklisto pamiętaj, że ograniczenia prędkości obowiązują wszystkich. Nie zapominaj, że jesteś niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i każde zdarzenie drogowe z Twoim udziałem może skończyć się tragicznie.

 

asp. Magda Zarembska/ KPP w Ciechanowie

Powrót na górę strony