Aktualności

Mandaty i zatrzymane dowody rejestracyjne za tłumiki przekraczające normy hałasu

Przerobione tłumiki samochodowe czy motocyklowe powodują ogromne uciążliwości z powodu emitowanego hałasu. Wielu młodych kierowców w nielegalny sposób modyfikuje swoje pojazdy, przez co rozwijają one znacznie większe prędkości lub mogą zmieniać poziom głośności układu wydechowego. W ostatnim czasie policjanci ruchu drogowego zatrzymali kolejne dowody rejestracyjne kierowcom, którzy przesadzili z tuningiem.

Policjanci wielokrotnie otrzymują zgłoszenia od osób, które narzekają na hałaśliwe motocykle i samochody. Przypominamy, że policjanci ruchu drogowego dysponują nie tylko miernikami prędkości, ale także specjalistycznym sprzętem, który potrafi na przykład zmierzyć poziom hałasu czy przenikalności szyb w przypadku stosowania folii. W ostatnim czasie pisaliśmy już o działaniach Policji w tym zakresie:

„Ryczący” wydech, przyciemnione szyby, niesprawne światła. Auto uciążliwego kierowcy skończyło na lawecie

Motorowery ze zmodyfikowanymi silnikami, a ich nieletni kierowcy łamali przepisy

Wczoraj (17.09) policjanci ruchu drogowego skontrolowali motorowery, którymi uczniowie jednej ze szkół w Garwolinie dojeżdżali do placówki. Okazało się, że dwóch nastolatków wprowadziło w swoich pojazdach modyfikacje, które powodowały, że mogły jechać szybciej niż zakłada ich konstrukcja. Oprócz tego powodowała zwiększenie poziomu głośności układu wydechowego. Obaj młodzi motorowerzyści stracili dowody rejestracyjne. Na jednego z nich - 17-latka policjanci nałożyli mandat.  

Również wczoraj policjanci ruchu drogowego na ulicy Święcickiego w Garwolinie weryfikowali zgłoszenie o uciążliwych kierowcach, które zostało przekazane przez mieszkańców za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zatrzymali do kontroli bmw. 19-letniemu kierowcy policjanci również musieli zatrzymać dowód rejestracyjny po tym, jak zmierzyli poziom głośności układu wydechowego, który przekraczał obowiązujące normy. Na młodego kierowcę nałożono mandat.

Nagły ryk tłumika pojazdu, który gwałtownie przyspiesza choćby na odcinku kilkudziesięciu metrów, "strzelanie" z tłumika na skrzyżowaniu, potrafią wystraszyć nie tylko mieszkańców położonych przy ulicy bloków, ale też przechodzących wzdłuż ulicy pieszych, wśród których są rodzice spacerujący z dziećmi. Niestety, wielu najczęściej młodych kierowców w dalszym ciągu nie zdaje sobie sprawy, że swoją jazdą nie tylko stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym dla siebie oraz innych uczestników drogi, ale również przeszkadzają mieszkańcom wypocząć. Dlatego podobne działania będą kontynuowane.

podkom. Małgorzata Pychner

Powrót na górę strony