Aktualności

STOP PIJANYM KIEROWCOM I PIRATOM DROGOWYM

Data publikacji 26.03.2019

Brak odpowiedzialności kierowców na drodze, przekraczanie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h a w dodatku jazda pod wpływem alkoholu to niedopuszczalne zachowania kierowców, które nieustannie eliminuje kozienicka policja. Apelujemy w szczególności do wszystkich kierowców o odpowiedzialność na drodze. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, każda ilość wypitego alkoholu zmniejsza naszą koncentrację, a przekraczanie prędkości jest jednym z najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych w tym śmiertelnych.

W poniedziałek 25 marca br. na terenie powiatu kozienickiego funkcjonariusze przeprowadzili działania kontrolne pn. „Trzeźwy Poranek”. Od rana sprawdzali stan trzeźwości kierujących, którzy poruszali się drogami na całym naszym powiecie. Podczas prowadzonych działań zatrzymali kierującego pod wpływem alkoholu. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy, a dalsza kara czeka go w sądzie.


Dzień później w miejscowości Miejska Dąbrowa funkcjonariusze zatrzymali do kontroli 36-latka, który w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h jadąc z prędkością 109 km/h. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy na okres trzech miesięcy i został ukarany mandatem karnym.


Apelujemy do osób, o zdecydowaną reakcję, gdy widzą, nietrzeźwą osobę wsiadającą za kierownicę. Każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy stanowią śmiertelne zagrożenie na drogach!

Nie czekajmy, aż dojdzie do tragedii. Nietrzeźwy za kierownicą na drodze to zagrożenie dla niego samego, ale też dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego. Nie pozwólmy pijanemu kierować autem. Jeżeli podejrzewamy, że kierowca jest pijany, poinformujmy o tym Policję pod nr 112 lub 997.


Przypominamy wszystkim kierującym, o zachowanie szczególnej ostrożności w obszarach zabudowanych i stosowanie się do ograniczeń prędkości, które na danym obszarze obowiązują. Przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy na okres trzech miesięcy i zakazem jazdy, a jeżeli sytuacja w tym czasie się powtórzy i zostanie kierujący ponownie zatrzymany do kontroli, okres ten przedłuża się do 6 miesięcy.


Autor: mł. asp. Ilona Tarczyńska

Powrót na górę strony