Niskie temperatury to zagrożenie dla osób bezdomnych narażonych na wychłodzenie. Nie bądź obojętny - Zareaguj! Możesz to zrobić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa
Niskie temperatury, zwłaszcza w nocy szczególnie zagrażają życiu i zdrowiu osób bezdomnych, samotnych i w podeszłym wieku narażonych są na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Nie bądź obojętny wobec osób zagrożonych niskimi temperaturami. Zaalarmuj Policję. Zachęcamy również z korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Niskie temperatury stanowią zagrożenie, szczególnie dla osób, które nie mają dachu nad głową. Funkcjonariusze jak co roku sprawdzają opuszczone budynki, ogródki działkowe, parki i skwery, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie. Na wychłodzenie organizmu są także narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie. Nie lekceważmy również osób, które są pod wpływem alkoholu. Ludzie z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwają zimna i dlatego są narażeni na śmierć. Policjanci napotkane osoby informują o ośrodkach pomocowych oraz wskazują noclegownie. Jednak nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy.
Dlatego apelujemy do wszystkich -jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku, śpiącego na ławce, czy zamieszkującego w pustostanie nie pozostawajmy obojętni na los takiej osoby. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na zewnątrz podczas pozornie niewielkich mrozów. Zadzwoń na Policję lub numer alarmowy 112. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie. Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie bezdomność a następnie w opisie przekazać informację na temat miejsca przebywania tych osób. Każde przekazane zgłoszenie będzie sprawdzane.
Pamiętajmy, jedno zgłoszenie może uratować czyjeś życie!
asp. Monika Karasińska