Czym może zakończyć się bezpodstawne wezwanie Policji?
Policjanci dość często wzywani są do podjęcia interwencji zupełnie bez uzasadnienia. W tym czasie mogliby pilnować porządku w innych miejscach, a nawet nieść pomoc naprawdę potrzebującym osobom.
Policjanci co dzień realizują wiele interwencji, które zgłaszane są za pośrednictwem numeru alarmowego 112. Część z nich dotyczy zdarzeń drogowych, inne nieporozumień rodzinnych. Każde zgłoszenie mundurowi traktują bardzo poważnie. Bywają jednak takie telefony, po których wszystkie służby ratunkowe stawiane są w stan najwyższej gotowości. Kiedy dochodzi do realizacji interwencji, okazuje się, że zgłaszający bezpodstawnie wezwał patrol.
Tylko w tym tygodniu lipscy policjanci otrzymali zgłoszenie, gdzie osoba telefonicznie wezwała patrol, ponieważ jak stwierdziła, pod jej adresem źle się dzieje, a następnie się rozłączyła. Funkcjonariusze ustalili adres dzwoniącej kobiety. Mundurowi po przybyciu pod wskazane miejsce zastali 51-letnią kobietę, która znajdowała się w stanie nietrzeźwości, alkomat wykazał blisko 1,5 promila w wydychanym powietrzu. Kobieta oświadczyła, że nie potrzebuje pomocy i nie pamiętała, że dzwoniła na numer alarmowy, a gdy okazała funkcjonariuszom telefon na ekranie widniał wybierany numer alarmowy 112.
Na kobietę, za bezpodstawne wezwanie służb został sporządzony wniosek o ukaranie do Sądu.
Policjanci ostrzegają, że oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, blokując telefon alarmowy, uniemożliwiają połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb ratowniczych do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą one być tam, gdzie taka pomoc jest realnie konieczna. Dlatego warto pamiętać, że w przypadku bezpodstawnego wezwania Policji na interwencję należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń, osoby, które w sposób nieodpowiedzialny wzywają Policję, popełniają wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
Art. 66. § 1. Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
sierż. szt. Karolina Mendyk