Coraz więcej oszustw internetowych - Uważaj i nie daj się nabrać!
Tylko w ciągu tego tygodnia lipscy policjanci przyjęli 5 zawiadomień od mieszkańców powiatu o oszustwach dokonanych za pośrednictwem sieci internetowej. Najczęstszą metodą przestępców było wyłudzenie pieniędzy podczas zakupów internetowych. Oszukani możemy zostać zarówno przy zakupie, jak i przy sprzedaży towarów.
Mimo wielu ostrzeżeń przekazywanych przez policjantów i przedstawicieli innych instytucji wciąż nie maleje liczba oszustw. Coraz więcej osób decyduje się na zakupy przez internet. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy tam paść ofiarą oszustów.
Schemat przy zakupach jest często taki sam. Osoby zakupują towar przez internet, a następnie pomimo uiszczenia opłaty nie otrzymują go. Nie ma znaczenia czy chodzi o odzież, telefon, przedmioty wielkogabarytowe, czy też specjalistyczny sprzęt o znacznej wartości. Dochodzi nawet do takich sytuacji, że sprawcy, podchodząc umiejętnie do klienta, są w stanie przekonać go do wpłaty znacznych zaliczek za towar. Dlatego też robiąc zakupy przez Internet, zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk. Pamiętajmy, że sklep internetowy, jak każdy inny, musi posiadać adres i dane rejestracyjne, jak NIP, REGON czy numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, które można zweryfikować on-line. Wybierajmy te platformy i sklepy, które mają wiele dobrych opinii klientów.
Do lipskich policjantów zgłosili się również mieszkańcy, którzy zostali oszukani podczas sprzedaży w internecie. Z ich relacji wynikało, że po zamieszczeniu ogłoszenia na jednym z portali społecznościowych o sprzedaży wózka dziecięcego, czy też paleniska ogrodowego na ich komunikatory odezwali się potencjalni, zainteresowani kupnem towarów. Po doprecyzowaniu transakcji kupujący proszą o nr telefonu lub adres email, aby mogli zamówić kuriera i pokryć koszty wysyłki. Niczego nieświadomi kupujący postępowali zgodnie z poleceniami i klikając w przesłany link, zostali przekierowani na stronę, gdzie wpisali wszystkie dane. W rezultacie oszuści dostają dostęp do kont bankowych i dokonują przelewów, a zaraz po tym wypłacają wszystkie zgromadzone na nim środki.
Mając na względzie powyższą sytuację, zanim zdecydujesz się na sprzedaż towaru poprzez portal aukcyjny, zapoznaj się z procedurą działania kupno-sprzedaż, stosuj zasadę ograniczonego zaufania i nigdy nie działaj pod wpływem chwili. Staraj się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione.
Przypominamy, że phishing to metoda oszustwa, w której celem cyberprzestępcy jest uzyskanie ważnych danych, np. dane logowania, numer karty kredytowej, numer pesel. W tym celu przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, np. banki, firmy kurierskie w celu wyłudzenia poufnych informacji. Za pomocą przygotowanych wiadomości próbuje nakłonić daną osobę, aby kliknęła umieszczony w wiadomości link. Przeważnie prowadzi on do strony internetowej stworzonej przez oszustów. Jest bardzo podobna do autentycznej witryny firmy czy instytucji, od której rzekomo pochodzi wiadomość. Za pomocą takiej strony, cyberprzestępcy uzyskują wszelkie informacje, które sami udostępniamy, logując się np., na stronę swojego banku.
Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w sieci! Nigdy nie wchodźmy w podejrzane linki, nie podawajmy danych wrażliwych oraz nie instalujmy aplikacji niewiadomego pochodzenia.
Autor: asp. Monika Karasińska/KPPLipsko