Aktualności

Uszkodził szlaban na przejeździe kolejowym - zobaczcie wideo

Absolutnie najważniejszą zasadą na przejazdach kolejowych jest stosowanie się do przepisów i zachowanie szczególnej ostrożności. Kierujący przez nieuwagę, brawurę i lekkomyślność, znalazł się w potrzasku pomiędzy zamykającymi się szlabanami.

W ubiegłą niedzielę, na przejeździe kolejowym w Chlebczynie doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Kierujący ciężarowym samochodem z naczepą zignorował sygnalizację ostrzegawczą i pomimo braku miejsca do kontynuowania jazdy wjechał na przejazd kolejowy. W chwili, gdy znajdował się na przejeździe rogatka zaczęła się zamykać. Na szczęcie nie doszło do tragedii a kierującemu udało się opuścić przejazd kolejowy.

Absolutnie najważniejszą zasadą na przejazdach kolejowych jest zachowanie szczególnej ostrożności. W chwili, gdy sygnalizator nadaje pulsacyjne światło czerwone, obowiązuje bezwzględny zakaz wjazdu na przejazd kolejowy, nawet w sytuacji, gdy rogatki nie zostały jeszcze opuszczone bądź ich opuszczanie dopiero się rozpoczęło.

Kierujący, którzy myślą, że zdążą jeszcze przed szlabanem i przed pociągiem, popełniają poważne wykroczenie i ryzykują życiem. Warunki techniczne pociągów uniemożliwiają ich natychmiastowe zatrzymanie w sytuacji zagrożenia. Najcięższe składy potrzebują do tego nawet kilku kilometrów.

Jeśli znajdziemy się pomiędzy opuszczonymi zaporami, powinniśmy jak najszybciej wyłamać szlaban i uciec ze śmiertelnej pułapki. Szlaban jest tak skonstruowany, że wyłamanie go nie wymaga użycia dużej siły, posiada łatwo łamliwe łączenie, które pęka w kontrolowany sposób. Natomiast pozostawienie samochodu na torowisku może być katastrofalne. Droga hamowania pociągu to nawet 2 kilometry. W wypadku zderzenia pociągu z samochodem, auto zostaje całkowicie zniszczone. Lokomotywa również może zostać uszkodzona.

Dlatego, gdy już znajdziemy się w potrzasku pomiędzy zamkniętymi szlabanami, nie wahajmy się go wyłamać. Możemy staranować go samochodem, bądź złapać za jego koniec i odgiąć na kilka metrów. Wówczas bezpiecznie możemy zjechać z torowiska. Nie zapomnijmy poinformować o tym pracowników kolei i policjantów. Miejsce ze zniszczonym szlabanem musi zostać zabezpieczone - inaczej narażamy życie innych kierowców. .

Przypominamy, że przed wjechaniem na tory musimy upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy. Ponadto kierującemu, na przejeździe kolejowym zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Pieszemu nie wolno chodzić po torowisku oraz wchodzić na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęło się. Nie wolno również korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Pamiętajmy, że droga hamowania pociągu jest znacznie dłuższa niż samochodu. Maszynista nie jest w stanie zatrzymać go przed skrzyżowaniem z drogą. Gdy dojdzie do zderzenia, osoby pozostające w samochodzie są bez szans.

 

Film 2mpv2.mp4

Pobierz plik 2mpv2.mp4 (format mp4 - rozmiar 17.12 MB)

Film 1mpv2.mp4

Pobierz plik 1mpv2.mp4 (format mp4 - rozmiar 15.12 MB)

Powrót na górę strony