Wsiadł za kierownicę, ignorując sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych
Policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi pomimo ciążącego na nich wyroku sądu o zakazie prowadzenia samochodów. Warto pamiętać, że złamanie zakazu prowadzenia pojazdów z art. 244 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5 .
Ostatnia taka sytuacja miała miejsce we wtorek późnym wieczorem, kiedy to policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Łosicach zatrzymał do kontroli drogowej mieszkańca Warszawy. Sprawdzenie kierującego w policyjnych systemach informatycznych wykazało, że mężczyzna ruszając w podróż zlekceważył zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy, ponad to w systemie widniała informacja o cofnięciu uprawnień do kierowania wydana przez organ samorządowy.
Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd. Podejrzanemu za popełnione przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Warto pamiętać, że:
Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.
Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?
W myśl przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15. Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Pamiętajmy! złamanie zakazu prowadzenia pojazdów to poważne naruszenie prawa, które ma na celu nie tylko karanie sprawcy, ale również zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, eliminując z ruchu osoby, które zagrażają innym uczestnikom ruchu drogowego.