Bezpieczne wakacje z Policją – Góry, lasy i dzika przygoda z rozsądkiem
Wakacje to czas bliskości z naturą – górskie szlaki, leśne ścieżki i biwaki pod gołym niebem kuszą zapachem przygody. Ale... nawet najbardziej malownicza sceneria potrafi zaskoczyć – i niekoniecznie pozytywnie. Dlatego zanim ruszysz tropem jeleni, strumieni i zachodów słońca – zabierz ze sobą zdrowy rozsądek, kompas i garść policyjnych wskazówek.
Góry i lasy – piękne, ale nie wybaczają błędów
Zasady, które prowadzą bezpiecznie do celu:
1. Zawsze mów komuś, dokąd idziesz – planujesz wyprawę? Poinformuj rodziców, opiekunów lub znajomych, gdzie dokładnie się wybierasz i kiedy planujesz wrócić.
2. Nie schodź ze szlaku – to nie miejsce na improwizację. Nieoznaczone trasy są zdradliwe, a przygoda może szybko zamienić się w akcję ratunkową.
3. Zabierz odpowiedni ekwipunek – wygodne buty (żadne klapki w Tatrach!), kurtkę przeciwdeszczową, wodę, jedzenie, latarkę, apteczkę i naładowany telefon.
4. Uważaj na pogodę – szczególnie w górach warunki zmieniają się błyskawicznie. Sprawdź prognozę i nie ryzykuj, jeśli nadciąga burza.
5. Leśne spotkania z naturą? Z dystansem! – nie dotykaj dzikich zwierząt, nie karm ich, nie podchodź. One nie są maskotkami. Jesteś gościem w ich domu.
6. Ogniska i grill? Tylko tam, gdzie wolno – pożar lasu zaczyna się od jednej iskry. Przestrzegaj zasad przeciwpożarowych i nie zostawiaj śmieci.
7. Uważaj na kleszcze – noś jasne ubrania, używaj środków odstraszających, a po powrocie dokładnie obejrzyj całe ciało.
Na biwaku, czyli kiedy „dzikość serca” spotyka odpowiedzialność
Rozbij namiot tylko w miejscach dozwolonych – nie każde pole to pole namiotowe.
Pilnuj ognia – nie zostawiaj go samego nawet na chwilę. Ogień w lesie rozprzestrzenia się szybciej, niż zdążysz powiedzieć „wakacje”.
Szanuj naturę i innych turystów – cisza nocna obowiązuje także w środku puszczy.
Policja radzi:
Jeśli się zgubisz – nie panikuj. Spróbuj wrócić po swoich śladach, wejdź na wzniesienie, by złapać zasięg. Jeśli masz telefon – dzwoń pod numer 112. Nie przemieszczaj się w panice – lepiej zostać w jednym miejscu i czekać na pomoc.
mł. asp. Weronika Wujek