KRAJOWE DZIAŁANIA "PASY"
Jutro (15.03) na drogach województwa mazowieckiego prowadzona będzie akcja "Pasy". Ma ona na celu ograniczenie skutków wypadków drogowych, które wynikają z niezapinania pasów bezpieczeństwa oraz nieużywania urządzeń służących do przewozu młodych pasażerów.
Śmiertelność w wypadkach drogowych w Polsce na tle innych państw europejskich jest wyjątkowo wysoka. Na każde 100 wypadków w naszym kraju ginie 12 osób, podczas gdy średnio w krajach UE zaledwie 3 osoby. Towarzyszy temu wysoki odsetek urazów powypadkowych prowadzących do trwałego inwalidztwa. Pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem ratującym ludzkie życie podczas wypadku drogowego, to najczęściej jedyna szansa na przeżycie.
Przeprowadzone badania dowiodły, że stosowanie pasów redukuje około 50 procent śmiertelnych i ciężkich obrażeń w trakcie wypadku. Przy zderzeniu z prędkością 50 km/h ciało jest wyrzucane z siedzenia z siłą 1 tony. Według amerykańskich statystyk najwięcej śmiertelnych wypadków wydarza się w odległości 40 km od domu i przy prędkości mniejszej niż 65 km/h. Należy również zauważyć, że poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci tylko w przypadku współdziałania z pasami bezpieczeństwa.
W Szwecji, gdzie kierowcy najczęściej zapinają pasy (95%), połowa ofiar śmiertelnych wypadków drogowych podróżowała bez zapiętych pasów, co wskazuje na korelację pomiędzy używaniem pasów a prawdopodobieństwem śmierci w wyniku zderzenia oraz na fakt, że pasy bezpieczeństwa rzeczywiście mogą uratować ludzkie życie.
Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa potrafią uratować nas od kalectwa, a nawet śmierci. Niezapięte lub zapięte nieprawidłowo pasy bezpieczeństwa niejednokrotnie są przyczyną wysokiej śmiertelności i urazów u ofiar wypadków drogowych. Wiele z zaistniałych zdarzeń drogowych mogłoby się zakończyć tylko zniszczeniami pojazdów, a nie urazami kierujących, czy też pasażerów. Jednak mimo apeli w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy nie przestrzegają, a wręcz lekceważą obowiązek jakim jest jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa.
Dlatego 15 marca mazowieccy policjanci z Wydziałów Ruchu Drogowego przez cały dzień będą prowadzili wzmożone działania skierowane na kontrolę obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, a także przewożeniu dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami.
źródło:mazowiecka.policja.gov.pl