Aktualności

I TY KIEDYŚ BĘDZIESZ SENIOREM

Data publikacji 19.06.2018

Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze, zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Ofiarami są również seniorzy. W dniu 15 czerwca policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego szczególną uwagę przywiązali do osób starszych na drodze.

Przymocowanie elementu odblaskowego do odzieży albo torebki lub założenie kamizelki odblaskowej nie zajmuje dużo czasu, a zdecydowanie poprawia naszą widoczność na drodze i może uratować życie. Łosiccy policjanci przypominają, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować, a pieszemu przeżyć.

Dotychczasowe przepisy nakładały obowiązek noszenia odblasków na osoby do 15 roku życia. Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. 

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. 

Noszenie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego to dawanie kierującym samochodami szansy na odpowiednio wczesne zauważenie pieszego i uniknięcie potrącenia. Tylko w tym, jakże łatwym do spełnienia zachowaniu przejawiać się może nasz szacunek dla innych i dla samych siebie jako pieszych.

To, że my widzimy światła zbliżających się pojazdów nie oznacza, że kierujący widzą nas! Jeśli jesteśmy młodzi i sprawni, mamy szansę na odskoczenie na bok. Seniorzy mogą mieć już problem ze sprawnym poruszaniem, dlatego należy zadbać o ich bezpieczeństwo na drodze.

A gdy siadamy za kierownicą samochodu musimy wyostrzyć zmysły i starać się myśleć za innych. To trudne, ale szczególnie ważne w rejonie przejść dla pieszych, przed którymi powinniśmy zwolnić, a przy bardzo złej widoczności nawet się zatrzymać. Zwracajmy uwagę na osoby starsze w rejonie przejść dla pieszych. I Ty kiedyś będziesz seniorem!

policja.gov.pl

Powrót na górę strony