Aktualności

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku! Nie pozwól ukraść swojej tożsamości!

Data publikacji 29.12.2018

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.

Związek Banków Polskich z innymi instytucjami, w tym z Komendą Główną Policji od ponad 10 lat realizuje Kampanię Informacyjną Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Dzięki wspólnym działaniom, liczba zastrzeganych dokumentów tożsamości regularnie wzrasta. Na koniec września 2018 roku w Centralnej Bazie Danych Systemu "Dokumenty Zastrzeżone"  zastrzeżonych było prawie 1,7 mln dokumentów tożsamości. Według danych "Raportu o dokumentach infoDok", w ciągu ostatnich 12 miesięcy udaremniono aż 5,4 tysięcy prób wyłudzeń kredytów na łączna kwotę ponad 416,5 mln złotych.

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU - to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego).

Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:

  1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami (zobacz listę banków). Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Można to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).

Można także skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko w sytuacji, gdy ktoś miał tam założone wcześniej konto na utracony dokument).

  1. Powiadomienie Policji – w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.
  2. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu – informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podkreślamy, że w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Pełna lista Uczestników, dla bezpieczeństwa całego Systemu, jest jednak objęta tajemnicą.

Przypominamy, że utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nie korzystają (lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób).

Do najważniejszych dokumentów wykorzystywanych do poświadczania tożsamości zalicza się:

  • dowód osobisty,
  • paszport,
  • prawo jazdy,
  • książeczka żeglarska,
  • książeczka wojskowa,
  • karta pobytu.

Zastrzegać należy także:

  • karty płatnicze,
  • dowody rejestracyjne.

Więcej szczegółów na stronie:  http://dokumentyzastrzezone.pl/

 

Powrót na górę strony