WYGRAŁ ZDROWY ROZSĄDEK SENIORÓW - Aktualności - KPP w Łosicach

Aktualności

WYGRAŁ ZDROWY ROZSĄDEK SENIORÓW

Data publikacji 09.04.2020

Troje mieszkańców powiatu łosickiego nie dało się oszukać przestępcom podszywającym się pod członków rodziny, którzy mieli być sprawcą wypadku komunikacyjnego. Dzięki swojej czujności seniorzy zachowali oszczędności. Przypominamy – w razie próby wyłudzenia należy skontaktować się z Policją.

Przestępcy wyłudzający pieniądze od seniorów działają bardzo podobnie.Najczęściej dzwonią do wybranej ofiary i opowiadają historię, która ma przekonać do szybkiego przekazania gotówki. Oszuści podają się za różne osoby – członków rodziny, policjantów, urzędników,  czasem pytają o wysokość emerytury, ilość pieniędzy posiadanych w domu lub na rachunkach bankowych.

W trzech przypadkach, które zaistniały na terenie powiatu łosickiego, oszuści podawali się za członków bliskiej rodziny, którzy uczestniczyli w wypadku komunikacyjnym, skutkującym ofiarami, i którym potrzebna jest gotówka na wpłacenie kaucji. W grę wchodziły niebagatelne kwoty nawet do 150 tysięcy złotych. Rozmowa była kontynuowana przez kolejną osobę, która podawała się za policjanta aby uwiarygodnić „zrozpaczonych” krewnych.

Na szczęście osoby, które próbowano oszukać wykazały się zdrowym rozsądkiem, skontaktowały się z rodziną w celu potwierdzenia wypadku, po czym poinformowały policję o próbie popełnienia  przestępstwa.

PAMIĘTAJ!!!

  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie  podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, nawiązując kontakt: zadzwoń lub skontaktuj się osobiście.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję.

PRZYPOMINAMY!

  • Policja NIGDY nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie!
  • Policja NIGDY nie pyta seniorów, czy mają pieniądze, w jakiej walucie i w jakiej kwocie i nie prosi o ich przekazywanie nieznanym osobom!

Policjanci apelują, aby rozmawiać z seniorami o tym, jak działają oszuści i jak należy się zabezpieczyć, by nie paść ofiarą przestępstwa.

 

 

mł. asp. Nina Zaniewicz

Powrót na górę strony