Aktualności

Dzieci w "sieci" - chroń swoje dziecko!

Data publikacji 13.04.2021

Rodzice często myślą, że doskonale wiedzą, w jaki sposób ich dzieci korzystają z internetu. Tymczasem dostęp do nieograniczonych treści, pozorna anonimowość oraz możliwość zawierania nowych znajomości może okazać się zgubna. Internet to nie tylko źródło wiedzy ale i wielu zagrożeń.

Internet jest z pewnością osiągnięciem cywilizacyjnym. Daje młodym ludziom nieograniczone możliwości. Jednak w trosce o bezpieczeństwo naszych pociech nie możemy pozwolić im na pełną swobodę i uciekać od problemu twierdząc, że nasze dzieci przecież lepiej się na tym znają.

W ferworze codziennych obowiązków nie zawsze mamy czas i energię aby w pełni się zaangażować w poznanie dwóch światów w jakich żyją nasze dzieci. Tymczasem one żyją w tym świecie rzeczywistym i w tym wirtualnym. I dla nich obydwa te światy są bardzo ważne, a my się łudzimy, że mamy nad nimi pełną kontrolę. Okazuje się, że są rzeczy o których rodzice nie wiedzą (lub nie ich chcą widzieć), a powinni na nie zwrócić uwagę.

Zadbajmy o bezpieczeństwo naszego dziecka, nie traćmy kontroli nad tym, co dzieje się za ścianą jego pokoju. Jeśli widzisz, że twój nastolatek  za długo przesiaduje ze smartfonem, że robi się rozdrażniony, że masz z nim ograniczony kontakt, że zaniedbuje obowiązki szkolne lub domowe, przyjrzyj się bliżej, może jest coś, z czym już się spotkał w sieci a ty jeszcze o tym nie wiesz:

- patostreamy, czyli transmisje internetowe na żywo, prowadzone w serwisach internetowych udostępniających wideo strumieniowe, w trakcie których prezentowane są zachowania powszechnie uznawane za będące dewiacjami społecznymi, w tym: libacje alkoholowe, przemoc domowa lub liczne wulgaryzmy.

- treści wulgarne, zawierające przemoc, materiały pornograficzne,

- agresja słowna, wyzywanie i ośmieszanie,

- materiały rasistowskie i dyskryminacyjne;

- zawieranie nowych znajomości, osób w różnym wieku i z różnymi zamiarami - obraz wirtualnej przestrzeni  jest pełnej najgorszych zagrożeń: pedofilii, przemocy, samobójstw, itp.

Rodzic zna swoje dziecko najlepiej i dzięki temu odbierze nawet najmniejszy niepokojący sygnał. Rozmawiaj z dzieckiem jak najczęściej, bo tylko tak możesz szybko i skutecznie zapobiec zagrożeniom. Uczul dziecko, że  dzielenie się ze znajomymi szczegółową wiedzą dotyczącą prywatnego życia, może przynieść negatywne konsekwencje.  Nieświadome dziecko może udostępniać w internecie prywatne dane, takie jak adres i numer telefonu, a zdarza się,  że przestępcy próbują zdobyć hasła, numery PIN czy numery kard kredytowych.  Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie programów filtrujących i blokad rodzicielskich – dzięki nim dorośli mają większą kontrolę nad aktywnością dziecka w sieci.

 Apelujemy! Nawet, jeśli wydaje ci się, że jest wszystko w porządku, to jednak sprawdź, czy oby na pewno jest bezpiecznie! Sprawdź, czy Twoje dziecko nie zagubiło się w sieci.

 

mł. asp. Nina Zaniewicz

Powrót na górę strony