Aktualności

Wypalanie traw jest niedozwolone! Reaguj!

Data publikacji 13.04.2021

Wczesną wiosną odnotowuje się wiele przypadków pożarów wskutek nielegalnego wypalania traw, trzcinowisk i pozostałości po zeszłorocznych zbiorach. Proceder jednak prowadzi do zagrożenia życia, zdrowia ludzi, zwierząt, jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu. Celowe podpalanie traw stanowi zdecydowaną większość wszystkich pożarów traw, oprócz tego, że jest naprawdę niebezpieczne, jest też niedozwolone.

Wypalanie traw w Polsce jest niechlubną tradycją, z którą od lat zmagają się strażacy, służby leśne i ochrony środowiska, policjanci i strażnicy miejscy. Pomimo powszechnego przekonania, że wypalanie traw powoduje bujniejszy jej odrost, naukowo udowodniono, że wypalanie suchej roślinności wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Ziemia zostaje wyjałowiona, nie dochodzi do naturalnego rozkładu resztek roślinnych; przerywany jest proces formowania się próchnicy, do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt Ale to nie wszystko.

WYPALANIE TRAW JEST NIEDOZWOLONE!

Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2020 r. poz.55) „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Ustawodawca przewidział przepis karny określony w art. 131 pkt 12 „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny”. Zgodnie z przepisem art. 30 ust. 3 pkt. 1 – 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. z 2020 r. poz. 1463, z późn. zm.) „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  1. rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
  2. korzystania z otwartego płomienia;
  3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych."

Za naruszenie przepisów przeciwpożarowych grożą surowe sankcje.

Zgodnie z treścią art. 82 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2021 r. poz. 281) spowodowanie zagrożenia pożarowego zagrożone jest karą aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny (od 20 do 5000 zł) albo nagany. Natomiast sprawca przestępstwa z art. 163 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1444, z późn. zm.) sprowadzający „zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10” – w przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Apelujemy o rozsądek!

Widzisz pożar?

Alarmuj!  Reaguj!  Dzwoń pod numer alarmowy 112!

 

 

mł. asp. NIna Zaniewicz

Powrót na górę strony