Bezpieczne wakacje nad wodą
Wypoczywając nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie. Pamiętajmy o tym, że to głównie od nas zależy, czy i jak bezpiecznie spędzimy czas wolny.
Nadchodzą upragnione wakacje, szczególny czas wypoczynku dla większości dzieci i młodzieży, ale i dla dorosłych. Podwyższona temperatura powietrza i słoneczne promienie sprzyjają letnim kąpielom. Aby odpoczynek nad wodą był udany, warto zadbać o bezpieczeństwo własne oraz naszych bliskich. W okresie letnim niestety zdarza się, że dochodzi do utonięć. Najczęstszą ich przyczyną jest brawura, słaba znajomość zbiornika wodnego, nieodpowiednie przygotowanie do pływania. Niestety jedną z głównych przyczyn utonięć jest spożywany przed wejściem do wody alkohol.
Pamiętaj o zasadach bezpiecznej kąpieli:
- bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, odpowiednio oznakowanym i pod czujnym okiem ratownika. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnymi konsekwencjami;
- przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.
- pamiętaj, że organizm nie lubi wstrząsu termicznego - nie wskakuj rozgrzani do wody;
- nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
- zadbaj o bezpieczeństwo najmłodszych – nie pozostawiaj dzieci bez opieki dorosłych, maluchy wyposaż w dmuchane rękawki. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
- pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne;
- korzystając ze sprzętu wyposażonego w silnik spalinowy, sprawdź na jakich zasadach na danym jeziorze można z niego korzystać;
- nigdy nie wchodź do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu, nigdy też nie korzystaj z jakiegokolwiek sprzętu pływającego pod wpływem alkoholu.
- nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
W razie wypadku zadzwoń na numer alarmowy 112, wezwij służby ratunkowe, podając miejsce zdarzenia i opisując sytuację.
mł. asp. Nina Zaniewicz