Aktualności

NIE DAJ SIE OSZUKAĆ NA "ZNAJOMEGO Z FACEBOOKA"

Od kilku lat nie tylko Policja, ale również instytucje finansowe czy krajowe zespoły reagowania na cyberprzestępstwa, dokładają wszelkich starań, aby zapobiegać oszustwom internetowym „na znajomego z Facebooka”. Mimo licznych ostrzeżeń w sieci, wciąż wiele osób je bagatelizuje.

W poniedziałek do oficera dyżurnego łosickiej policji zgłosiła się 48-letnia mieszkanka gminy Huszlew, która padła ofiarą takiego oszustwa. Kobieta straciła 400 złotych. Schemat działania oszustwa wyglądał w następujący sposób. W nieznanych okoliczności, ktoś włamał się na konto na portalu społecznościowym jej kuzynki. Za pośrednictwem komunikatora internetowego przysłała jej wiadomość, że pilnie potrzebuje pieniędzy, pieniądze te miały być przeznaczone na opłacenie jakiegoś zamówienia. Poszkodowana, chcąc pomóc kuzynce przesłała, kod BLIK, za pomocą którego oszust na terenie innego miasta w Polsce dokonał wypłaty z bankomatu. W ten sposób utraciła swoje pieniądze.

Schemat działania cyberprzestępców przy oszustwach „na znajomego z Facebooka” jest taki sam, jedynie scenariusze mogą się od siebie różnic. Najczęstszym przykładem jest podszywanie się pod znajomego, który prosi o podanie kodu do szybkiej płatności i tu powodów może być wiele – brak wystarczającej kwoty na koncie, aby mógł za coś zapłacić, szybka pożyczka, zagubiona karta płatnicza, czy portfel. Po podaniu kodu oszust natychmiast wypłaca pieniądze w bankomacie i prosi o kolejne kody. Pretekstem może być np. brak wystarczającej kwoty na koncie lub błąd transakcji. W przypadku wszystkich tych scenariuszy konsekwencją nierozważnego udostępnienia kodu jest utrata pieniędzy z konta.

W momencie, gdy nie zabezpieczysz swojego konta na profilu społecznościowym w odpowiedni sposób musisz liczyć się z tym, że złodziej może podszyć się nie tylko pod Twoich znajomych, ale też pod Ciebie! Wtedy cyberprzestępca może włamać się na Twoje konto społecznościowe i rozsyłać wiadomości z prośbą o pomoc finansową do Twoich znajomych.

Pamiętaj ! jeśli przez komunikator dostajesz wiadomość od znajomego z prośbą o pomoc finansową, upewnij się, że to na pewno on! Zadzwoń, aby potwierdzić jego tożsamość. W prowadzonej korespondencji nie udzielaj informacji, które mogą narazić cię na stratę. Jeśli chcesz pożyczyć komuś szybko pieniądze, możesz skorzystać z Przelewu na numer telefonu BLIK. W ten sposób środki trafią bezpośrednio na konto bankowe osoby, która znalazła się w potrzebie.

 

 

 

mł.asp. Weonika Wujek

Powrót na górę strony